O co pytać w salonie sukien ślubnych? 20 pytań, które warto zadać

by Magdalena
0 komentarzy

Słowem wstępu

Poszukiwania wymarzonej kreacji ślubnej to dla każdej Panny Młodej nie lada wyzwanie. Na wizytę w salonie sukien ślubnych oprócz pozytywnego nastawienia, cierpliwości, trzeba jeszcze zabrać ze sobą asertywność oraz odwagę, by wnikliwie dopytywać o szczegóły. O co dokładnie powinnaś pytać? Poniżej znajdziesz listę pytań pomocniczych, które ułatwią Ci podjęcie decyzji o zakupie najważniejszej sukni w Twoim życiu!

Oprócz tego pamiętaj, że…
  • na wizyty w większości salonach sukien ślubnych trzeba się wcześniej umawiać osobiście lub telefonicznie w godzinach otwarcia salonu,
  • załóż jasną bieliznę, najlepiej z biustonoszem samonośnym lub odpinanymi ramiączkami,
  • jeśli w dniu ślubu planujesz mieć upięte włosy – zabierz gumkę do włosów,
  • zadbaj o higienę osobistą (to konsultantka ubiera Pannę Młodą w suknię, co za tym idzie – czysta bielizna, ogolone nogi i pachy oraz antyperspirant to podstawa ;)),
  • unikaj samoopalacza i mocnego makijażu, by nie pobrudzić mierzonych modeli sukienek,
  • weź ze sobą bliską osobę, która będzie mogła Ci doradzić lub porobić zdjęcia,
  • nie bój się poprosić o szklankę wody do picia i spytać o to, czy możesz skorzystać z toalety w razie potrzeby.

Salon sukien ślubnych – o co pytać?

1. Czy możesz robić zdjęcia i kręcić filmiki?

Często jest to bardzo pomocne w późniejszym podjęciu decyzji. Niestety wiele salonów sukien ślubnych nie pozwala fotografować swoich projektów z obawy przed skopiowaniem ich przez krawcową, która być może zrobi to znacznie taniej – ale niekoniecznie lepiej, z taką dbałością o materiały i detale jak autor/autorka projektu.

2. Ile modeli sukni możesz przymierzyć maksymalnie?

Z reguły podczas jednej wizyty możesz przymierzyć maksymalnie 3-5 sukni – wszystko zależy od salonu. Aby mieć na miejscu więcej czasu na mierzenie sukni, sprawdź na stronie internetowej i w mediach społecznościowych aktualną kolekcję sukien ślubnych i zapisz na kartce max. 5 modeli, które podobają Ci się najbardziej. Dzięki temu konsultantka będzie wiedziała, jaki fason Cię interesuje i może zaproponuje coś od siebie, czego nawet nie brałaś pod uwagę 🙂 Pamiętaj o tym, aby w salonie zjawić się na czas – jeśli się spóźnisz, przymierzenie większej liczby modeli może nie być możliwe.

3. Czy sukienka jest wygodna?

Zrób test praktyczności: przejdź się po salonie, podnieś ręce, schyl się, kucnij, obróć się, sprawdź czy po prostu jest Ci wygodnie i czujesz się w niej komfortowo. Suknie wystawowe często są niedopasowane, więc miej na uwadze że Twoja będzie szyta na miarę pod Ciebie. Sprawdź czy nic Cię nie “gryzie”, czy nie jest zbyt ciężka (im więcej kryształków i kamieni – tym suknia może być cięższa), czy jest Ci po prostu wygodnie. Twój komfort w dniu ślubu będzie najważniejszy 🙂

4. Czy salon szyje suknie niestandardowe?

Jeśli jesteś w ciąży, nosisz rozmiar większy niż 42, jesteś niskiego lub bardzo dużego wzrostu – podpytaj czy salon może Ci coś zaproponować. O to najlepiej spytać jeszcze przed umówieniem wizyty w salonie.

5. Czy możesz poprosić o koło/halkę oraz welon do przymierzenia?

Często konsultantki zapominają o tym, by zaproponować przyszłej Pannie Młodej przymierzenie dodatków do sukni. Warto o to poprosić i sprawdzić, jak możesz wyglądać w całym anturażu. Większość salonów ma do próbnych przymiarek ozdobne opaski, fascynatory, paski, welony krótkie i długie, halki, koła, bolerka, buty na obcasie. Jeśli chcesz się zobaczyć w pełnej okazałości wraz z dodatkami – koniecznie o to poproś 🙂

6. Czy istnieje możliwość modyfikacji projektu?

Połączenie góry z jednego modelu z dołem innego modelu, dołożenie dodatkowej warstwy tiulu, dodanie większej liczby cekinów czy kryształków, zmniejszenia wcięcia na dekolcie. Warto zapytać czy jest możliwość dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb.

7. Czy można prosić o skrawek materiału sukni?

Kolorów sukni jest całkiem sporo… Śnieżna biel, śmietanka, ecru, ivory, szampański – i jak tu dobrać resztę dodatków oraz koszulę dla Pana Młodego? Pomocny może się okazać kawałek materiału, który ułatwi dobór reszty dodatków 🙂

8. Ile jest przymiarek sukni ślubnej?

Optymalna liczba w moim odczuciu to 3.

  • Począwszy od pobrania miary w dniu podpisania umowy,
  • na kolejnym spotkaniu przygotowanie wersji roboczej projektu i omówienie tego co zostało zrobione, co trzeba jeszcze poprawić, dodać i zmienić (druga miara, na której trzeba mieć już buty ślubne),
  • następne spotkanie, na którym suknia jest już gotowa (trzecia miara – ostateczna, ok. tydzień – półtora maksymalnie przed odbiorem sukni, warto tego samego dnia umówić się na próbny makijaż i fryzurę). Ważne, żeby ostatnia miara była możliwie jak najpóźniej, ale nie na ostatnią chwilę. Waga Panny Młodej przed samym ślubem potrafi spaść o kilka kilogramów ze stresu (znam taki przypadek) i często także wzrosnąć (o tym jedynie słyszałam – ta sytuacja jest trudniejsza do opanowania przez krawcową, bo trzeba dorabiać suknię). W takiej sytuacji, na kilka dni przed ślubem, poprawki krawieckie mogą być niemożliwe lub dodatkowo płatne (o to też warto spytać). Bez utraty fasonu salon ma możliwość zmniejszenia lub powiększenia sukni o jeden rozmiar.
9. Kiedy jest odbiór sukni ślubnej?

Koniecznie dopytajcie, ile czasu przed ślubem maksymalnie możecie odebrać Waszą suknię. Im później – tym lepiej, byle nie na ostatnią chwilę. Jak wspomniałam wcześniej, przez stres związany z uroczystością Wasza waga może płatać figle i tym samym suknia może być niedopasowana. Jeśli znacie swój organizm i wiecie, że taka sytuacja może mieć miejsce, koniecznie porozmawiajcie o swoich obawach z konsultantką.

10. Z czego uszyta jest suknia?

Jeśli Twój Wielki Dzień wypada w okresie letnim, dopytaj czy sukienka sprawdzi się podczas upalnego dnia – czy jest zrobiona z oddychających materiałów i czy jest przewiewna. Warto mieć na uwadze także fakt, że niektóre materiały mają tendencję do gniecenia się podczas użytkowania. Jeśli bierzesz ślub w okresie zimowym – dopytaj czy jest możliwość uszycia sukni z nieco grubszego, cieplejszego materiału.

11. Jaką będziesz potrzebować bieliznę do tego modelu?

Głównie mam na myśli biustonosz 🙂 W tym celu polecam udać się do brafitterki, która profesjonalnie zajmuje się doradztwem z zakresu doboru najodpowiedniejszej bielizny. Dzięki jej pomocy możemy mieć pewność, że biustonosz będzie właściwie dobrany, zarówno pod kątem rozmiaru, jak i fasonu. Kwestia koloru w przypadku bielizny do jasnej sukni ślubnej jest raczej oczywista – musi być biała, cielista lub kremowa, by nie prześwitywała. Jest również duża szansa, że projekt sukni zawiera również wszycie przez krawcową odpowiednich miseczek i gumowego pasa, które spokojnie mogą zastąpić biustonosz. Koniecznie podpytaj, jak to będzie wyglądało 🙂

12. Jak prawidłowo ją założyć?

Dla wielu z Was może się to wydawać banalne, jednak jest to ważna kwestia, o której trzeba pomyśleć zawczasu. Szczególnie gdy fason Waszej sukni jest dosyć skomplikowany, ma doczepiane ramiączka, wiązany gorset, odczepiany tren itd. Konsultantka w salonie sukien ślubnych powinna Was poinstruować i wytłumaczyć (a także świadkową lub inną bliską osobę), jak tego dokonać 🙂

13. Jak prawidłowo dbać o suknię?

Suknia podczas transportu może się nieco pognieść, dlatego dowiedz się jak należy ją prasować. Dopytaj także o czyszczenie sukni.

14. Ile czasu potrzeba na uszycie sukni?

W większości salonów trwa to od kilku miesięcy do nawet pół roku. Dlatego im wcześniej zaczniesz swoje poszukiwania – tym lepiej. Jeśli nie masz czasu, by czekać kilka miesięcy, zapytaj o to, czy jest możliwość skrócenia czasu szycia za dodatkową opłatą.

15. Czy możesz prosić o zapisanie na kartce modelu sukni i jego ceny?

Rzadko kiedy zdarza się sytuacja, że przyszła Panna Młoda wchodzi do salonu, wybiera suknię i od razu podejmuje decyzje o zakupie (ja osobiście tego nie popieram, ale to tylko moje zdanie :)). Jeśli wolisz przemyśleć swoją decyzję na spokojnie, przejrzeć zdjęcia w sukni, skonsultować jej wybór z bliskimi – poproś konsultantkę o zapisanie nazwy modelu i ceny. Dzięki temu będziesz mogła innego dnia wrócić do salonu i raz jeszcze przymierzyć ten model sukni, bez tracenia czasu na jej poszukiwania. Jeśli masz z góry określony maksymalny budżet na suknię, którego nie możesz przekroczyć, będziesz później mogła sobie porównać ceny sukni z kilku salonów i oszacować, która z nich jest najkorzystniejsza.

16. Czy na suknię obowiązuje rabat?

Tak, wiem – Rabat to stolica Maroko 😉 Ale w przypadku wydatku, jakim jest suknia ślubna bywa całkiem przydatny. Spora część salonów bierze udział w akcjach rabatowych podczas targów ślubnych, z okazji Black Friday, Dnia Kobiet, Walentynek (warto prześledzić historię postów na Facebooku salonu). Niektóre z nich przygotowują specjalną ofertę cenową dla modeli ze starszych kolekcji. Można też trafić na korzystniejszą cenę w przypadku sukni powystawowych, biorących udział w pokazach kolekcji czy sesjach.

17. Jak wyglądają płatności za suknię?

To chyba najważniejszy poza samą suknią aspekt – jej koszt 😉 W momencie podjęcia decyzji o zakupie przygotuj się finansowo na płatność zadatku lub zaliczki, którą opłacasz w dniu podpisania umowy na wykonanie sukni. Różnica między zaliczką a zadatkiem jest kolosalna – zaliczka jest bowiem zwrotna, zadatek niestety nie w razie gdybyś zmieniła później zdanie. Pierwsza płatność może wynosić od kilkuset złotych do nawet 50% wartości sukni ślubnej. Warto o to dopytać, a także o to, jakie metody płatności honorują.

18. Czy akcesoria są dodatkowo płatne?

Ozdobny pasek, welon, halka, wszycie miseczek, dopinany tren lub elementy dekoracyjne – koniecznie dopytajcie, co podlega dodatkowym opłatom, by przy ostatecznym rozliczeniu nie przekroczyć zakładanego budżetu.

19. Czy możesz prosić o wzór umowy na realizację sukni ślubnej?

Duża część salonów sukien ślubnych nie powinna mieć z tym problemu, jeśli powiesz że chciałabyś zapoznać się z warunkami formalnymi przed podjęciem ostatecznej decyzji, chociażby nawet na miejscu w salonie. Wzór umowy nie jest zobowiązujący, nie zawiera danych i tym samym nie stanowi dokumentu potwierdzającego transakcję. Jeśli salon nie zawiera na piśmie umowy między stronami, warto rozważyć czy zawieranie takiej transakcji ma w ogóle sens. Dobrze skonstruowana umowa powinna zawierać kwoty zadatku/zaliczki, dane każdej ze stron, co jest przedmiotem umowy (model sukni ślubnej), termin odbioru sukni, informację o tym, co stanie się w razie nieprzewidzianych sytuacji.

20. Czy możesz zapisać się na kolejną wizytę?

Jak już zapewne wiesz, w większości salonów sukien ślubnych obowiązują zapisy na konkretną godzinę. Jeśli nie masz pewności, że suknia którą przymierzyłaś to TA jedyna – umów się na kolejną wizytę w salonie i tym razem zabierz świadkową lub/oraz inne bliskie Ci osoby. Ich zdanie może być dla Ciebie bardzo pomocne przy podjęciu decyzji. Lepiej przespać się ze swoim wyborem, przemyśleć wszystko na spokojnie, niż podjąć decyzję z której możesz nie być finalnie zadowolona.

 

Wydaje mi się, że poruszyłam wszystkie najważniejsze aspekty, o które powinnyście pytać w salonie sukien ślubnych 🙂

Pamiętajcie, chodzenie po salonach bywa męczące, ale efekt końcowy, gdy w dniu ślubu czujecie się najpiękniej na świecie jest tego wart 🙂 Pytajcie, mówcie śmiało o swoich obawach, oczekiwaniach, o tym że coś Wam się nie podoba, bo nikt tak jak Wy same nie wie, co chodzi Wam po głowie 🙂 Słuchajcie rad konsultantek, a przede wszystkim własnego serca i rozsądku 😉

0 komentarzy

Zobacz także

Zostaw komentarz