Piątek – Geometryczny Środek Polski

by Magdalena
0 komentarzy

Piątek to idealny dzień, na publikację tego wpisu. Dlaczego? Wszystko ze względu na oryginalną nazwę wsi, do której chcę dziś Was zabrać 🙂

Piątek, piąteczek, piątunio

Adres: Rynek, 99-120 Piątek

Do Piątku w województwie łódzkim, w ramach niespodzianki, zabrał mnie pewnego razu mąż. Jak się później okazało – to właśnie tutaj przechodzi Geometryczny Środek Polski. Na rynku głównym znajduje się pomnik, symbolizujący centralny punkt naszego kraju.

Wyznaczony środek Polski w Piątku ma charakter umowny. Wytyczono go w miejscu przecięcia się linii biegnących od czterech najbardziej wysuniętych punktów na terytorium Polski: od północy jest to Jastrzębia Góra, od południa – stok Opołonek, od wschodu – kolano Bugu koło Zosina, natomiast od zachodu – zakole Odry koło Cedyni.

Rys historyczny

  • Historyczna nazwa wsi wywodzi się od cotygodniowych targów, które w XII w. odbywały się w piątki na terenie ówczesnej osady.
  • W 1870 r. Piątek stracił prawa miejskie, co było karą za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. Od tamtej pory Piątek jest wsią.
  • Geometryczny Środek Polski określono przy okazji obchodów tysiąclecia państwa polskiego w 1966 r.
  • W 1972 r. w miejscowości stanął pamiątkowy głaz, który w 1976 r. został zastąpiony złotym globusem (jest tam do dziś).

Czy warto tam jechać?

Tak, o ile ten punkt jest na Waszej trasie, np. do Skansenu w Maurzycach, któremu poświęciłam osobny wpis (klik). Dłuższy niż półgodzinny pobyt w Piątku raczej nie ma sensu 😉

Obowiązkowy punkt na mapie podróżnika, który chociaż raz w życiu chce stanąć po środku Polski 🙂

0 komentarzy

Zobacz także

Zostaw komentarz