Pchli targ w Warszawie – starocie na Kole, bazar Olimpia, garażówki

by Magdalena
1 komentarzy

Pchli targ i wyprzedaże garażowe to najlepsze miejsca na zakup bambetli i innych vintage szpargałów, które zalegają innym w domach. Nie jest to typowe targowisko z warzywami i owocami. Pchli targ to bazar, na którym można nabyć najróżniejsze towary oraz produkty z drugiej ręki. Odwiedzając targi staroci mamy możliwość przenieść się w przeszłość, a jeśli chcemy – jej namiastkę możemy kupić i zabrać ze sobą do domu. Stare rzeczy mają w sobie TO COŚ – duszę i historię, której my sami możemy napisać ciąg dalszy, dając tym przedmiotom drugie życie. Gdzie znaleźć prawdziwe “perełki”? Poznajcie kultowe pchle targi Warszawy na świeżym powietrzu, w których niezależnie od pory roku upolujecie oryginalne przedmioty dla siebie oraz bliskich. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny!

1. Bazar Olimpia, czyli mydło i powidło

  • Adres: Górczewska 56/60, 01-401 Warszawa (Dzielnica Wola)
  • Kiedy się udać? Bazar czynny jest w każdą niedziele od 6:00 do 15:30
  • Dojazd: Mogą być trudności z parkowaniem, zwłaszcza w wakacje. Aby znaleźć miejsce warto poszukać na ulicy Deotymy lub Czorsztyńskiej. Polecam podjechać komunikacją miejską  – przystanek Metro Młynów (linia metra M2 lub autobus: 171, 190, 523, 186, 416).
  • Organizator: Klub Sportowy “Olimpia”

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie się podziali handlarze spod stadionu X-lecia? Część z nich przywędrowała na mniejszy stadion – Olimpia. To właśnie tu od lat 90 kwitnie handel dosłownie wszystkim, w tym także bibelotami i rozmaitymi przedmiotami poszukującymi nowego domu. Jako mieszkanka Woli, w dzieciństwie razem z rodzicami i siostrą dosyć regularnie odwiedziliśmy bazar “pod żyrafą”. Niestety symbol Woli – charakterystyczna, metalowa rzeźba żyrafy witającą odwiedzających przed wejściem od strony ul. Górczewskiej, w 2011 roku przeniesiona została na skwer między ulicą Wolską i Kasprzaka.

Oprócz tego niewiele się zmieniło, a klimat lat 90 jest wciąż żywy. Nadal jest tłoczno, gwarnie, a na każdym kroku ktoś chce coś sprzedać. To największy pchli targ w Warszawie. Znajdziemy tu wszystko – owoce, warzywa, niemiecką chemię, zagraniczne specjały, czy starocie. Najciekawsza część Bazaru Olimpia jest oczywiście położona z dala od głównej alejki. To tam na trawie lub rozłożonych kocach znajdziemy szpargały, bambetle i inne używane oraz dziwne przedmioty. Najlepiej się do niej dostać od strony Parku Moczydło. Znajdziemy tu m.in. książki, małe sprzęty AGD, różne części, przybory kuchenne, dewocjonalia, porcelanę, stare gry, zabawki i czasopisma, płyty CD, winyle, używaną odzież. Każdy wystawia to, co ma aktualnie na zbyciu, za niewielkie pieniądze. Handel w każdą niedzielę kwitnie tu w najlepsze, o czym świadczą setki a nawet tysiące odwiedzających w słoneczne dni. Nie umknął mojej uwadze fakt, że to dosyć popularne miejsce na zakupy także wśród Ukraińców.

Uwaga! Tłumy sprzyjają kieszonkowcom. Cenne rzeczy trzymajcie blisko siebie.

2. Bazar staroci na Kole

  1. Adres: Obozowa 99, 01-433 Warszawa (Dzielnica Wola)
  2. Kiedy się udać? Bazar czynny jest w soboty i niedziele od 6:00 do 15:00
  3. Informacje praktyczne: Możliwy problem z zaparkowaniem samochodu (brak parkingu). Warto podjechać komunikacją miejską  – przystanek Koło (tramwaje: 20, 23, 24, 28, autobus: 129, 184, 197, 201).
  4. Organizator: WSS Społem Wola

Bazar na Kole to największy targ staroci w całej Polsce, funkcjonujący już od lat 80. Cieszący się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów z różnych krańców kraju i Europy. Prawdziwa kopalnia skarbów na warszawskiej Woli, w której każdy fan rzeczy z dawnych lat znajdzie coś interesującego. Stare przedmioty codziennego użytku, cenne dzieła sztuki, antyki, jak i rupiecie. Prym wiedzie rozmaita porcelana, zabytkowe przedmioty, przypinki, zegary, monety, figurki, meble oraz dekoracje i płyty winylowe. Im wcześniej przyjedziemy, tym większa szansa na upolowanie cennych zdobyczy. Zdecydowaną większość odwiedzających i sprzedających stanowią Polacy. Jeśli chodzi o ceny – znacznie przewyższają te na Bazarze Olimpia i niekiedy potrafią zwalić z nóg.

3. Wyprzedaże garażowe tzw. “garażówki” w Warszawie i okolicach

  • Adres: różne zakątki Warszawy np. Bazar Różyckiego (Dzielnica Praga), Wyprzedaż Garażowa przy Urzędzie Dzielnicy Bielany
  • Terminarz wydarzeń: Garażówki – Warszawa lub tu: Waw4free
  • Informacje praktyczne: Zarówno dla wystawców jak i kupujących udział jest z reguły bezpłatny. Jeśli chcemy wystawić swoje rzeczy, trzeba uprzednio wcześniej poinformować o tym Organizatorów.

Wyprzedaże garażowe to miejsce spotkań wielu pokoleń. Swoje rzeczy sprzedają całe rodziny, studenci, młodzież, twórcy rękodzieła. To właśnie na wyprzedażach garażowych można poczuć atmosferę rodzinnego pikniku, co mi osobiście bardzo się podoba. Co do asortymentu, garażówki mają to do siebie, że rzeczy są często w dużo lepszym stanie, bardziej zadbane, niż chociażby te sprzedawane na Bazarze Olimpia. Znajdziemy tu m.in. zabawki, obrazy i plakaty, ubrania, płyty winylowe, torebki i obuwie, gadżety i ciekawe kolekcje wystawców. Sprzedający przykładają większą wagę do ekspozycji towaru. Wyprzedaże garażowe odbywają się nieregularnie, w wyznaczone dni w roku. Jeśli więc nie zdecydujemy się na zakup upatrzonego przedmiotu, druga taka szansa może się prędko nie powtórzyć 🙂

Często odwiedzacie tego typu miejsca? Na co ciekawego z drugiej ręki udało Wam się upolować? Napiszcie w komentarzu i koniecznie sprawdźcie inne moje wpisy prosto z Warszawy 🙂

 

1 komentarzy

Zobacz także

1 komentarzy

Kaja 4 marca 2023 - 08:12

Fajna inspiracja na szare weekendowe poranki.

Odpowiedz

Zostaw komentarz