Suntago – dojazd, bilety, atrakcje, wskazówki i relacja z wizyty

by Magdalena
0 komentarzy

Suntago Wodny Świat to część kompleksu Park of Poland i największy zadaszony park wodny w Europie. Aquapark wyróżnia olbrzymi tropikalny ogród, 18 basenów oraz 32 zjeżdżalnie. Wyjątkowy klimat Suntago i ogrom atrakcji zapewnią każdemu odwiedzającemu moc wrażeń i namiastkę wakacji w egzotyce! A to wszystko zaledwie 60 km od Warszawy 😊

W tym wpisie dzielę sie z Wami zbiorem najważniejszych informacje i “w pigułce”, dzięki czemu jeszcze lepiej przygotujecie się na Waszą wycieczkę do Suntago! 🙂

1. Czym w ogóle jest Suntago?

Suntago (czytamy “Santago”) to olbrzymi park wodny zatopiony w tropikalnym ogrodzie o powierzchni ponad 20 hektarów. Co na mnie zrobiło duże wrażenie to ponad 740 prawdziwych palm sprowadzanych z różnych zakątków świata, które dają poczucie, jakbyśmy byli w dżungli. Oficjalne otwarcie Suntgo nastąpiło 20 lutego 2020 roku, chwilę przed wybuchem pandemii Covid-19.  Sam aquapark podzielony jest na 3 strefy: Jamango, Relax i Saunaria. Dwie ostatnie są dostępne tylko dla osób powyżej 16 roku życia.

Którą strefę wybrać?
  • Jamango – w tej strefie najwięcej się dzieje! Wodna dżungla na której znajdują się 32 zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych o łącznej długości 3,2 km, 4 tysiące leżaków i 300 prawdziwych palm. Większość zjeżdżalni ma swój początek na wieży o wysokości 6 kondygnacji, do których można się dostać zarówno schodami, jak i windami. Na najmłodszych odwiedzających czeka płytki brodzik i wodny plac zabaw – Pirates Playground. Są też dwie rwące rzeki i basen ze sztucznymi falami. To w tej strefie na najwyższej kondygnacji znajduje się najdłuższa kryta zjeżdżalnia w Europie o długości 320 metrów – Jungle Eclipse.
  • Relax – strefa przeznaczona dla osób powyżej 16 roku życia. W tej strefie z ogromnym ogrodem znajduje się 400 palm sprowadzanych z Florydy, Kostaryki i Malezji oraz bar na wodzie. W strefie Relax znajdziemy wiele basenów o właściwościach prozdrowotnych. Wśród nich termalny, 3 baseny solankowe z solami z Morza Martwego oraz 5 basenów witalnych (siarkowy, litowy, wapniowy, magnezowy, potasow). W strefie Relax znajduje się także dodatkowo płatna możliwość skorzystania z zabiegów i masaży w części Wellness & SPA. Jest to dosyć spokojna strefa, w której naładujemy baterie.
  • Saunarium – kolejna strefa dla gości powyżej 16 roku życia, z której korzysta się całkowicie nago (w ręczniku lub szlafroku). Znajdują się tu sauny suche i mokre oraz łaźnie parowe. Temperatura osiąga tam nawet 100 stopni Celsjusza. Można skorzystać z aromaterapii, ceremonii saunowych, groty solnej, sauny Prysznic Calla ze strumieniem tropikalnego wodospadu.  Ekstremalnych warunków możemy zasmakować w saunie Mont Blanc z ujemną temperaturą wynoszącą -12 stopni.

Temperatura panująca wewnątrz aquaparku to ponad 30 stopni, woda również jest bardzo ciepła. Latem w pogodne dni otwierany jest ruchomy dach nad strefami Jamango i Relax. Mimo wielkości, teren jest bardzo dobrze pooznaczany, a w wielu miejscach znajdują się mapy obiektu.

2. Dla kogo jest Suntago?

Absolutnie dla każdego, małego i dużego, niezależnie od wyglądu, wagi, ubioru, kondycji włosów czy koloru skóry itd. Gwarantuję, że każdy kto lubi wodę znajdzie tam coś dla siebie i będzie się świetnie bawił 🙂 Mijaliśmy na swojej drodze najróżniejszych ludzi, od dzieci, rodziny, kobiety w ciąży, nastolatków, przez pary, grupy przyjaciół i seniorów. Najmniej atrakcji w moim odczuciu jest przewidzianych dla małych dzieci.

3. Gdzie najlepiej kupić bilety i jak oszczędzić?

Można kupić bilety w kilku miejscach, a ceny różnią się od wieku odwiedzających, dnia tygodnia, długości pobytu, jak również od ilości zakupionych stref. My kupiliśmy bilety online i tę opcję Wam najbardziej polecamy 🙂 Z najtańszej wejściówki mogą skorzystać dzieci do 16 r.ż., kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne i seniorzy powyżej 65 roku. Wstęp dla dziecka do 3 lat kosztuje symboliczną złotówkę. Najkorzystniej cenowo wyjdzie zakup biletów w środku tygodnia.

  • Stacjonarnie w kasach, co wiąże się z długim staniem w kolejkach i ryzykiem, że w przypadku dużej liczby gości możemy nie zostać wpuszczeni. Jest jeden mały plus, płacąc ważną kartą Visa można zaoszczędzić na bilecie dla 1 osoby (posiadacza karty) 20 złotych podając hasło “Visa2021” 🙂 Warunki promocji – Kliknij tu.
  • Online na oficjalnej stronie internetowej Suntago. Dzięki temu mamy pierwszeństwo w kasach i gwarancję wejścia. Bilety przychodzą nam na podany podczas zakupu adres e-mail.
  • Zakupy grupowe: Czasem na Grouponie pojawiają się bilety całodniowe w atrakcyjnej cenie, z określonym terminem ważności. Jeśli interesuje nas dodatkowo nocleg, najtaniej wyniesie nas opcja zakupu oferty za pośrednictwem Groupon dla 2-3 osób. W niej oprócz 2-dniowych biletów do Jamango zawarty jest nocleg w Suntago Village. Wtedy w kasie trzeba okazać taki voucher.
  • Inne: Jeśli w ramach benefitu pracowniczego mamy przyznawane punkty w systemie kafeteryjnym, może zgromadzone punty da się wymienić na wejściówki? Warto sprawdzić na platformie dostawcy, czy Suntago/Park of Poland jest na liście Partnerów 🙂 Z tego co wiem, można także wykorzystać Bon Turystyczny na wizytę w Suntago!

Pełny i aktualny cennik znajdziecie na stronie: https://parkofpoland.com/pl/cennik

Uwaga! Oprócz biletów całodniowych istnieje także możliwość zakupu wejścia tylko na dwie lub cztery godziny. Wychodzi to bardzo korzystnie cenowo, natomiast uprzedzam Was, że nie jest możliwe skorzystanie ze wszystkich atrakcji w tak krótkim czasie 🙂 Nam będąc cały dzień się to nie udało!

3. Opaski i płatności

Wchodząc do Suntago otrzymujemy specjalne opaski w kolorze odpowiadającym rodzajowi zakupionego biletu. Żółta = strefa Jamango, niebieska = Jamango + Relax, pomarańczowa = Saunaria, Relax, Jamango. My mieliśmy niebieskie i nam w zupełności wystarczyły 🙂 Żeby przemieszczać się między strefami trzeba każdorazowo skanować na bramkach swoją opaskę (tzw. transponder). Opaska zapisuje nasze płatności do uregulowania w swojej pamięci (z baru, sklepu czy restauracji). Rachunek rozliczyć można w biletomacie na terenie szatni lub w kasach przy wyjściu. Transponder służy także do otwierania i zamykania drzwiczek wybranej przez nas dowolnej szafki na terenie przebieralni.

Uwaga! Jeśli za często odbijamy naszą opaskę, może się ona zablokować na 60 sekund 🙂 Miałam taką sytuację kilka razy… Opaska ponadto zapamiętuje, po której jesteśmy stronie (w której strefie) i jeśli odbijemy się i nie zdążymy przejść od razu, trzeba kogoś poprosić, by odbił ją z drugiej strony żebyśmy mogli zmienić strefę. Nie można przeskakiwać nad bramkami.

4. Co zabrać do Suntago i jak się przygotować?

My nie potrzebowaliśmy noclegu, więc zabraliśmy ze sobą tylko rzeczy potrzebne jak na zwykły basen. Czepek nie jest potrzebny (my na wszelki wypadek mieliśmy, ale okazał się zbędny), natomiast by korzystać z basenów i zjeżdżalni zalecane jest związanie włosów. Biżuterię i wartościowe rzeczy lepiej zostawić w domu.

  • pieniądze/kartę płatniczą,
  • kostium kąpielowy/kąpielówki/szorty kąpielowe,
  • bielizna do przebrania,
  • ręcznik,
  • klapki na basen,
  • wodę lub przekąski, jeśli nie chcemy kupować nic w restauracjach,
  • szczotkę i gumkę do włosów,
  • szampon, żel pod prysznic (na terenie przebieralni są prysznice),
  • leki, jeśli przyjmujemy jakieś na stałe,
  • latem przyda się krem do opalania + ewentualnie okulary przeciwsłoneczne (gdy my byliśmy był upalny letni dzień, więc dach nad strefami Jamango i Relax był otwarty),
  • dla dzieci warto wziąć pływaczki lub koło jeśli potrzebują/nie potrafią jeszcze pływać + środki pielęgnacyjne i specjalne
    pieluchy do pływania przeznaczone do kąpieli.

5. Suntago – gdzie się znajduje i jak dojechać z Warszawy?

Park zlokalizowany jest w miejscowości Wręcza, w okolicach Mszczonowa, między Łodzią a Warszawą. Dokładną lokalizację możecie sprawdzić na poniższej mapie 🙂

Są dwie możliwości, aby się tam dostać:

  • Autobusem Suntago z centrum Warszawy: Przystanek zlokalizowany jest na dużym parkingu przy Al. Jerozolimskich 56 (w pobliżu Dworca Centralnego). Rozkład jazdy znajdziecie tutaj. Koszt biletu w dwie strony to 25 zł. Autobus nie zatrzymuje się nigdzie po drodze, a dojazd zajmuje ok. godzinę.
  • Samochodem na własną rękę lub ze znajomymi: Dojazd trasą S8 i autostradą A2 w kierunku Żyrardowa (zjazd na Wiskitki) zajmuje z centrum Warszawy ok. 40 min. Do Parku przywiodą nas liczne oznaczenia Suntago po drodze. Dla gości parku na miejscu jest bezpłatny i monitorowany parking na 2500 miejsc.

6. Godziny otwarcia

Suntago czynne jest cały rok, przez 365 dni. Zatem wybrać się tam możemy dowolnego dnia!

7. Szatnie w Suntago

O czym warto wspomnieć, na terenie każdej strefy w Suntago są nowoczesne, czyste i przestronne szatnie. Możemy w nich zostawić swoje rzeczy. Znajdziemy tam zamykane opaską szafki (jest ich aż 8500), przebieralnie, lustra, suszarki do włosów. Są także łazienki z prysznicami, umywalkami oraz WC. Szatnie są koedukacyjne (w Jamango wspólne dla kobiet, mężczyzn i dzieci, a w strefie Relax tylko dla osób powyżej 16 lat). Na terenie szatni znajdują się także specjalne zamykane szafki z gniazdkiem, gdzie możemy naładować nasz telefon (bezpłatne). Wybór numeru szafek zależy od nas, nikt nam tego nie narzuca z góry.

8. Atrakcje Suntago – mój subiektywny ranking

Na terenie parku jest bardzo dużo atrakcji, których nie sposób “odhaczyć” podczas jednej wizyty 🙂 Co więcej, jak sobie zliczyliśmy to co najmniej 2-3 godziny łącznie poświęciliśmy na stanie w kolejkach: do kas (mimo zakupu biletu online), do każdej zjeżdżalni oraz żeby złożyć zamówienie w restauracji… Zapał może się trochę ostudzić, ale adrenalina i endorfiny, których można doświadczyć są tego warte! Spędziliśmy bardzo fajny dzień we dwoje, czując się jak na wakacjach pod palmami! Jeśli jesteście zmęczeni i brakuje Wam urlopu, wizyta w Suntago z pewnością naładuje Wasze baterie 🙂 Poniżej atrakcje, które w mojej ocenie są najlepsze!

Zjeżdżalnie – Numer 1

Wszystkie zjeżdżalnie zlokalizowane są w strefie Jamango. Łącznie zjechaliśmy na 12 z 32, z niektórych po kilka razy. Kilka zjeżdżalni jest przeznaczonych tylko dla najmłodszych i choć cieszyliśmy się jak dzieci, nie mogliśmy na nie wejść 🙂 Na więcej nie starczyło nam czasu, mimo że mieliśmy bilet całodniowy.  Z wielu zjeżdżalni można zjeżdżać na pontonach 2- lub 4-osobowych (super jeśli wybieramy się we dwoje, ze znajomymi lub całą rodziną). Fajnie było zjeżdżać na razem na dwuosobowym pontonie, były też do dyspozycji “jedynki”. Czasem trzeba było poczekać kilka minut w kolejce po ponton. Wszystkie zjeżdżalnie są bardzo dobrze pooznaczane pod kątem bezpieczeństwa, poziomu trudności, ilości osób, minimalnego dopuszczalnego wzrostu (120/140 cm) i wagi maksymalnej (górna granica oscyluje w granicach 120 kg). Przy każdej zjeżdżalni stoi ratownik, który nadzoruje zjeżdżających i dba o bezpieczeństwo, jest też miara wzrostu i waga, by sprawdzić czy na pewno zostaniemy wpuszczeni.

Top 5 zjeżdżalni, które polecam!

  • Tiger’s Race (5 piętro, 236 m, poziom trudny)
  • Mad Octopus (4 piętro, 190 m, poziom trudny)
  • Hunters Raft Race (3 piętro, 159 m, poziom trudny, można zjechać na tratwie 4-osobowej)
  • Shark Bowl (2 piętro, 61 m, poziom trudny, wpada się do takiej cebuli)
  • Rainbow Race (2 piętro, 100 m, poziom trudny, polecam zjazd głową w dół, na brzuchu na materacu piankowym 😉 )
Niestety nie zdążyliśmy wejść na Crazy Dive a Jaw Drop była nieczynna 🙁 A szkoda, bo obydwoje uwielbiamy dużą dużą dawkę adrenaliny. Podejrzewam, że byłyby na 100% w moim rankingu (zjeżdżalnie typu kamikadze). Do najdłuższej, czarnej zjeżdżalni, której fragment przebiega nad kasami – Jungle Eclipse staliśmy przez 40 min. w kolejce. Sam zjazd był ciut przydługi. Ciekawe doświadczenie zjeżdżać w całkowitej ciemności, ale z perspektywy czasu w mojej ocenie nie warto było aż tyle czekać!

Rwące rzeki – Numer 2

Obie znajdują się w strefie Jamango, jedna na zewnątrz (bez żadnych akcesoriów do pływania), druga wewnątrz obiektu, którą przemierza się na pontonie 🙂 Kojarzy mi się to z dzieciństwem i wizytą w słowackiej Tatralandi, którą też Wam polecam.

Prozdrowotne baseny i łaźnia parowa – Numer 3

Moja ulubiona część strefy Relax: 3 baseny solankowe Dead Sea, 5 basenów witalnych wypełnionych wodą z minerałami. By kąpiele lecznicze miały pozytywny wpływ na nas, relaksowaliśmy się po 10 minut w każdym z nich. Między jednym, a drugim basenem trzeba było pójść pod prysznic obok, aby się przepłukać 🙂

Inne atrakcje

Najbardziej zdradliwą atrakcją jest wg mnie basen z falami, który jeśli ktoś nie potrafi pływać, może być niebezpieczny (w najgłębszym miejscu 1.90 m). Na szczęście fale włączane są o pełnych godzinach kilka razy w ciągu dnia, a przebieg tej trwającej ok. 10 min. atrakcji nadzoruje kilkunastu ratowników. Dla mnie bardzo fajny basen, o ile pod pachą mam kilka “makaronów” 😉 Nie skorzystałam z maszyny Surf-Air, która umożliwia surfowanie pod dachem. Za dodatkową opłatą można spróbować swoich sił pod okiem certyfikowanego instruktora flowboardingu i bodyboardingu.

Kliknij, by powiększyć mapę i sprawdzić pełną listę atrakcji.

9. Suntago – Gdzie można zjeść?

Cały dzień wodnych szaleństw bez jedzenia?! Nie martwcie się o burczące brzuchy! W Park of Poland jest kilka restauracji tematycznych, w których smacznie (ale niekoniecznie tanio) zjecie i zaspokoicie swój głód. Ceny są dosyć wysokie. Przykładowo: sok w barze 9 zł, piwo 15 zł 0,5 l, pizza w restauracji Va Bene 36 złotych, makarony 31 zł.

  • My postawiliśmy na włoską kuchnię i klasyczną pizzę w restauracji Va Bene (strefa Jamango),
  • oprócz tego jest polska kuchnia w restauracji Poleczka (Jamango),
  • azjatycka restauracja Asiatica (Jamango),
  • Arizona American Burgers, gdzie króluje kuchnia amerykańska (strefa Relax),
  • Nori Sushi, gdzie zjemy ten japoński przysmak (strefa Relax),
  • oraz Pirat Snack Bar z popularnymi zapiekankami, wrapami i hot-dogami na szybką przekąskę!

10. Kiedy najlepiej wybrać się do Suntago?

Obiekt jest przystosowany jest, by przyjmować nawet 15 tys. gości dziennie. Wieść o Suntago niesie się po świecie i trzeba mieć świadomość, że odwiedzają go nie tylko goście z Polski, ale z całej Europy. Najmniej ludzi jest oczywiście poza sezonem (wakacjami, feriami, świętami) w środku tygodnia. Warto sprawdzać przewidywane natężenie ruchu w Google po prawej stronie (po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła “Suntago”). My byliśmy w jeden z wakacyjnych dni powszednich i niestety było dosyć tłoczno. Wtedy czekaliśmy w kolejce każdorazowo ok. 20-40 min. by zjechać z najfajniejszych zjeżdżalni 🙂

11. Wskazówki, czyli co jeszcze warto wiedzieć

  • Zjeżdżalnie są zamykane na godzinę przed zamknięciem aquaparku.
  • Na miejscu można rozszerzyć bilet o kolejną strefę (+15 zł).
  • Za przekroczenie czasu (bilet ograniczony czasowo) trzeba ponieść dodatkową opłatę w postaci +4 zł/każde 15 min.
  • O bezpieczeństwo dbają wykwalifikowani ratownicy i ochrona.
  • W Suntago obowiązuje zakaz skoków do wody i biegania.
  • Na terenie kas obowiązują maseczki ochronne.
  • By nagrywać filmiki ze zjazdu na zjeżdżalniach, kręcić ujęcia z drona potrzebne jest zezwolenie. W Strefie Saunaria obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć i nagrywania.
  • Dzieci poniżej 13 lat muszą znajdować się pod opieką prawnego opiekuna lub rodzica.
  • Przed wejściem warto zapoznać się z Regulaminem obiektu.
0 komentarzy

Zobacz także

Zostaw komentarz