Hala Mirowska – moje ulubione stoiska

by Magdalena
1 komentarzy

Hala Mirowska to kultowe, uwielbiane przez warszawiaków i przeze mnie miejsce na zakupy spożywcze w sercu stolicy 🙂 Zajmuje ona jedną z dwóch bliźniaczych hal targowych powstałych w latach 1899–1902. Największym jej atutem są jednak liczne stoiska i pawilony handlowe pod samą Halą. Mieszkam w pobliżu już od ponad 10 lat, a kupowanie produktów spożywczych od lokalnych sprzedawców stało się moim cotygodniowym rytuałem. Hala Mirowska to idealne miejsce by kupić świeże owoce, warzywa, zioła, mięso i owoce morza. Oprócz mnie, dawniej zakupy robiła tu moja babcia, więc mam ogromny sentyment do zakupów w tym miejscu. Hala Mirowska to także miejsce, w którym zaopatrują się także warszawscy restauratorzy, kucharze i cukiernicy. Z tych bardziej znanych widziałam Darię Ładochę czy Pascala Brodnickiego 🙂 

Na przestrzeni lat przetestowałam wiele stoisk, by móc wyrobić sobie opinię, a także mieć porównanie co do jakości, świeżości produktów oraz obsługi klienta 🙂 Dziś zdradzę Wam sprawdzone przeze mnie stoiska, w których regularnie kupuję i które należą do moich ulubionych 🙂 Oto one:

1. Jar-Wit – wędliny, szynki (stoisko nr 6)

Stoisko Pana Witolda zlokalizowane jest w pasażu handlowym od strony Al. Jana Pawła II. Kupuję tu zawsze świeże wędliny, w tym także szynkę bez konserwantów. Dostaniecie tu salami, polędwicę sopocką i łososiową, baleron, salceson, rozmaite kiełbasy i parówki cielęce, które uwielbiam. Ostatnio mam fazę na gęś faszerowaną śliwką – jest wyborna! Sympatyczna i zawsze uśmiechnięta obsługa to duży atut tego miejsca! Można płacić zarówno gotówką, jak i kartą (choć czasem  trafiałam, że terminal akurat nie działał) 🙂

2. Drób Valdi, czyli słynne Pogotowie drobiowe – drób i wyroby drobiowe (stoisko nr 53/54)

Uwielbiam Pogotowie Drobiowe za ich branding, ale przede wszystkim od lat kocham ich drób! Mówię Wam, jest najlepszy! Znajdziecie ich także w zadaszonym pawilonie, tuż obok stoiska Jar-Wit. W Pogotowiu Drobiowym dostaniecie każdą część kurczaka (kukurydziany, z wolnego wybiegu, ekologiczny), indyka, kaczki i gęsi. Jest także mięso strusia. Pyszna wątróbka drobiowa, mięso na tradycyjny rosół, piersi z kurczaka, mielone z indyka – to najczęściej u nich kupuję 🙂 Zajmują połączone ze sobą dwa lokale, przez które ciągną się lodówki eksponujące świeży drób. A jak mowa o świeżości, Pogotowie drobiowe ma swoją chłodnię po drugiej stronie alejki. Jakość i świeżość to ich drugie imię! Można płacić gotówką i kartą!

3. U Stasi – mięso wołowe i wieprzowe (stoisko nr 16-17)

Stoisko serdecznej Pani Stasi to kolejny lokal typowo mięsny na mojej liście. Choć czerwone mięso kupuję stosunkowo rzadko, to jeśli potrzebuję do czegoś wieprzowiny lub wołowiny – właśnie tu się w nią zaopatruję. Jakość pierwsza klasa. W słoninę czy kaszankę także 🙂 Gdy mam dylemat, który rodzaj mięsa wybrać do konkretnej potrawy, Pani Stasia zawsze chętnie podpowie, które mięso dobre jest do burgerów, bolognese lub gulaszu. Płatność tylko gotówką!

4. Sklep rybny Mirunka – świeże ryby, śledzie oraz wyroby rybne (stoisko nr 20)

Czas na stoisko, które przeżywa istne oblężenie w okresie przedświątecznym! Pyszne śledzie w różnych smakach (salsą, w śmietanie, po kaszubsku i wiele więcej), wyroby rybne, ryby wędzone, mrożone i świeże (m.in. łosoś, dorsz). Choć ceny ryb za kilogram mogą zwalić z nóg, to dla tej jakości i świeżości zdecydowanie warto (chociaż raz na jakiś czas). Płatność możliwa kartą i gotówką.

5. Nabiał (stoisko nr 61)

Co tu dużo mówić, nabiał to ważna cześć mojego jadłospisu, bez którego nie wyobrażam sobie życia! Do tego stoiska przychodzę po najlepszy twaróg śmietankowy ze Strzałkowa, masło, śmietanę, chłodnik szefa, mleko i ser Koryciński z dodatkiem czarnuszki i kozieradki. Pycha! A do tego bardzo sympatyczna i pełna ciepła, starsza Pani sprzedawczyni, która za każdym razem mówi do mnie „miłego dnia Słoneczko”. No po prostu wspaniała kobieta z SERcEM na dłoni! Plus jest taki, że można płacić kartą i gotówką, choć Pani preferuje gotówkę 🙂 Po włoską, robioną na miejscu mozzarellę i burratę polecam kierować się na stoisko Gusto Italiano – dosłownie obok, po lewej stronie. Znajdziecie o nim informacje we wpisie Kuchnie świata – Sekretne sklepy i spoty z produktami spożywczymi w Warszawie 🙂

6. Świeże zioła – ziołowa alejka od strony Jana Pawła II

Nic tak nie wzbogaca smaku potraw, jak świeże zioła. Pod Halą najbardziej pachnącym miejscem jest aleja ziół zlokalizowana wzdłuż pawilonów od strony Al. Jana Pawła II. Na stoiskach znajdziemy świeże zioła i kwiaty z własnych gospodarstw i szkółek roślinnych. Dostaniemy tu m.in. oregano, bazylię, curry, szałwię, kocimiętkę, majeranek, tymianek, rozmaryn, lubczyk, lawendę. Generalnie praktycznie wszystkie zioła, jakie przyjdą nam do głowy! Nie żartuję 🙂 Od sprzedawców uzyskamy także garść cennych informacji i wskazówek, jak dbać o swoje rośliny i w jakim miejscu najlepiej je trzymać. W sezonie zimowym kupimy tu choinkę. Płatność przeważnie tylko gotówką.

 

7. Garmażeria – Kuchnia Otwarta (stoisko nr 31)

Gdy nie mam siły i czasu gotować, np. lepić pierogów na święta, kieruje się właśnie w to miejsce 🙂 Lepione na naszych oczach pierogi o różnych smakach, krokiety, kotlety, gołąbki i wiele innych produktów garmażeryjnych gotowych do podgrzania w domu! Domowe smaki, zupełnie jak u mamy. Pyszne rozwiązanie dla fanów gotowych dań i szybkich obiadów, które pozwoli zaoszczędzić czas (niekoniecznie pieniądze 😉 ). Kupowanie gotowych dań w tym miejscu nie należy bowiem do najtańszych rozwiązań, ale “od święta” polecam 🙂 Płatność tylko gotówką.

8. Sklep azjatycki na tyłach Hali Gwardia

Uwielbiam kombinować w kuchni i próbować swoich sił gotując dania azjatyckie. Dlatego też jakiś czas temu stworzyłam wpis Kuchnie świata – Sekretne sklepy i spoty z produktami spożywczymi w Warszawie. Wśród moich ulubionych sklepów w Hali Mirowskiej jest także sklep azjatycki, czynny 7 dni w tygodniu. Zlokalizowany jest na tyłach Hali Gwardia. Dostaniemy tu m.in. worki ryżu jaśminowego, owoce morza, przyprawy i sosy, makarony ryżowe oraz sojowe, płaty ryżowe do sajgonek, świeże zioła, pastę z tamaryndowca, dania instant i wiele więcej. Generalnie wszystko to, co jest potrzebne do stworzenia lubianych przez nas dań chińskich, tajskich czy wietnamskich. Można płacić kartą oraz gotówką.

9. Warzywa i owoce (stoisko nr 107)

Moje ulubione stoisko z warzywami i owocami, z najlepszą obsługą pod słońcem! Można kupić tu niemalże wszystkie warzywa i owoce sezonowe, starannie wybierane przez nas, albo przez obsługę. Wszystko zawsze świeże i smaczne. Nic nie psuje się na drugi dzień! Klient jest dla tych Państwa najważniejszy, dlatego oprócz profesjonalnej obsługi dostajemy w gratisie miłą pogawędkę i niekiedy żarciki. W weekendy nie ominie nas stanie w długiej kolejce. Mam wrażenie, że to jedyne stoisko pod Halą Mirowską, którego obsługa zapamiętuje swoich stałych Klientów i przepuszcza w długiej kolejce kobiety w ciąży. To się nie zdarza pod Halą – znam to z własnego doświadczenia 😉 Płatność możliwa zarówno kartą, jak i gotówką.

10. Jaja Kaszubskie (stoisko nr 11)

Nie ma to jak prawdziwe wiejskie jaja z wolnego wybiegu! Czy to do jajecznicy, makaronu carbonara, pasty jajecznej, jaj faszerowanych, czy po prostu na kanapki. Jaja prosto z gospodarstwa na Kaszubach są znakomite. Nigdy się nie zawiodłam na ich jakości. Co więcej, wybierając jaja od kur z wolnego wybiegu mamy pewność, że kury są dobrze traktowane w porównaniu do chowu ściółkowego czy klatkowego. Ponadto, wiejskie jaja mają więcej białka i zawierają mniej wody oraz delikatny zbożowy zapach.

Stoisko z jajkami kaszubskimi uwielbiam dodatkowo za dwie rzeczy. Możliwość zbierania i przyniesienia własnych wytłoczek po jajkach z domu, dzięki czemu dajemy im drugie życie, generując mniej śmieci. Drugą rzeczą jest karta lojalnościowa. Każde wydane pieniądze na zakupy sumuje nam sprzedawca i zapisuje kwotę na naszej papierowej karcie wraz z podpisem i datą zakupu. Po zapełnieniu całej karty (12 okienek) mamy 13 zakupy gratis (w wysokości nie większej niż średnia wartość naszych jednorazowych zakupów). Oprócz jajek zaopatrujemy się tu także w miód (akacjowy to czysta poezja!), chrzan i czosnek. Można płacić zarówno kartą, jak i gotówką.

11. Aleja kwiatowa – Wars Kwiat

Hala Mirowska to także najlepsze miejsce na zakup kwiatów, niezależnie od pory roku czy dnia tygodnia. W Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Mamy stoiska kwiatowe pod Halą Mirowską przeżywają prawdziwe oblężenie! Zjeżdża się tu wtedy pół Warszawy 🙂 Dostaniemy pod Halą rozmaite kwiaty cięte na każdą okazję. M.in. róże giganty, tulipany, peonie, słoneczniki, frezje, stokrotki, lilie, konwalie, goździki. Możemy wybrać gotowy bukiet lub zdecydować się na skomponowanie i proste przystrojenie bukietu z wybranych kwiatów na miejscu.

Na stoiskach dostępne są również kwietne kosze prezentowe, a także wieńce pogrzebowe. Dostępność poszczególnych gatunków kwiatów jest oczywiście zależna od sezonu. W okresie świątecznym bez problemu kupimy tu np. choinkę, wieńce świąteczne, bukszpan, bazie, palmy czy żonkile. Oprócz sprzedawców mających swoje kwietne stoiska, często można spotkać także starsze babulinki. Staruszki chcąc dorobić sobie do skromnej emerytury sprzedają zerwane przez siebie kwiaty polne czy konwalie z własnego ogródka. Jeśli macie możliwość – to zachęcam do kupienia kwiatków właśnie od nich 🙂 Płatność przeważnie gotówką, nie każde stoisko ma terminal płatniczy.

Ciekawostka – Jajka Braci Grotek

Dla spragnionych towaru luksusowego, na Hali Mirowskiej jest jest także stoisko z luksusowymi jajkami, które zniosły kury słuchające m.in. Mozarta i Wagnera, jedzące zgodnie z fazami księżyca 🙂 Grotek, bo tak nazywa się ta marka współpracuje z inżynierami biotechnicznymi, którzy potwierdzają skuteczność tej metody. Wśród jaj znajdziemy także jajka biodynamiczne z jadalnym złotem (cena za 12 sztuk = 240 zł), a także jajka owsiane od kur karmionych owsem. Jaja te posiadają certyfikaty unijne oraz znak zastrzeżony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej! To jedyne takie jajka na świecie 😉 Zamówień można dokonywać także przez aplikację Wolt, gdzie zobaczycie cennik.

Informacje praktyczne

  • Na miejscu, tuż obok stoisk owocowo-warzywnych jest bankomat Euronet, z którego można wypłacić gotówkę (bankomat w zależności od banku może pobierać prowizję).
  • Można przyjść na zakupy z czworonogiem – wiele osób tak robi, chociaż uważam, że dla psa może być tam zbyt tłoczno i ktoś niechcący może go nadepnąć. Pod Halą są co najmniej trzy sklepy z artykułami dla zwierząt 🙂
  • Przy wejściu na teren Hali od strony Parku Mirowskiego znajduje się toaleta.

Hala Mirowska – stoiska wewnątrz budynku

W samej Hali Mirowskiej sporadycznie korzystam z usług rzemieślników: kaletnika czy szewca (górny poziom). Kartki okolicznościowe, torebki i papiery świąteczne z reguły kupuję w papierniczym na parterze.  Jeśli któregoś dnia zabraknie Wam pomysłu na obiad, na wprost sklepu monopolowego od strony pl. Mirowskiego są bardzo smaczne kurczaki z rożna 🙂 Przy wejściu głównym od strony Al. Jana Pawła II często zaglądam do Miro Apteki (kiedyś była otwarta przez całą dobę, obecnie codziennie do 22).

To już wszystkie lubiane przeze mnie miejsca na zakupy spożywcze i nie tylko 🙂 Koniecznie podzielcie się Waszymi ulubieńcami w komentarzu 🙂

1 komentarzy

Zobacz także

1 komentarzy

Jacek 25 listopada 2022 - 10:15

Cześć, trafiłem tutaj szukając informacji gdzie znajdę dobre mięso wołowe w Hali Mirowskiej, a znalazłem świeżą fotorelację z wielu stoisk! Dalej nie szukam, dziękuję i pozdrawiam, będę wpadał częściej 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz