Skansen Maurzyce – perła powiatu łowickiego

by Magdalena
0 komentarzy

Pewnego jesiennego dnia, postanowiliśmy z mężem wybrać się na jednodniową wycieczkę. Miało być ciekawie i zaskakująco. Zrobiliśmy mały research, aż w końcu obraliśmy cel – Skansen w Maurzycach. Co ciekawego można tam zobaczyć? O tym w dzisiejszym wpisie 🙂

LOKALIZACJA

Adres: Skansen w Maurzycach, 99-400 Łowicz, Maurzyce

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach dzieli od Warszawy 96 km, czyli jakieś półtorej godziny jazdy. Najszybciej można tam się dostać jadąc trasą A2.

Mapa

SKANSEN – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Muzeum Wsi Łowickiej w Maurzycach to osada, która przenosi nas prosto do życia na wsi w XIX wieku. Na jej terenie znajduje się szkoła z drewnianymi ławkami i mieszkaniem nauczycielki z okresu międzywojennego, ludowe chaty pokryte strzechą, kuźnia, stara karczma, wiatrak, remiza wraz z kolekcją starych wozów strażackich oraz drewniany kościół z 1758 roku. Prawdziwa etnograficzna wycieczka w czasie! Na cały skansen składa się ok. 40 budynków, które rozmieszczone są na wzór dwóch sąsiadujących ze sobą wsi o nieco odmiennym charakterze. Najbardziej rozpoznawalnym elementem skansenu są chaty malowane na biało i niebiesko. Na żywo wygląda to pięknie!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Godziny otwarcia: 01.04 – 30.04 i 01.10 – 31.10 skansen czynny codziennie w godz. 9.00 – 16.00,
    od godz. 16.00 do 19.00 zwiedzanie obiektów tylko z zewnątrz (obowiązuje bilet spacerowy).                                           01.05 – 30.09 – czynny codziennie w godz. 10.00 – 18.00, od godz. 18.00 do 19.00 zwiedzanie obiektów tylko z zewnątrz (obowiązuje bilet spacerowy). Od 01.11 do 31.03 skansen jest nieczynny.
  • Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł, spacerowy (bez wchodzenia do obiektów) – 3 zł.
  • Strona www i mapa osady: Skansen w Maurzycach
  • Na terenie skansenu znajduje się karczma, w której można co nieco przekąsić.
  • W skansenie organizowane są warsztaty, prezentacje i imprezy okolicznościowe.
  • Na miejscu jest toaleta.

NASZE ODCZUCIA

Jak najbardziej pozytywne! Mówiąc szczerze, całkiem nieźle się bawiliśmy spacerując po skansenie 🙂 Niestety nie udało nam się zwiedzić wnętrz, ponieważ na miejsce dojechaliśmy parę minut po 16. Pan nadzorujący obiekt sprzedał nam bilety spacerowe, które uprawniały nas do obejrzenia całego miejsca wyłącznie z zewnątrz. Mimo to i tak byliśmy zadowoleni i czuliśmy się jak na planie filmowym. Może następnym razem, gdy będziemy w pobliżu, uda nam się zobaczyć skansen w całej okazałości 🙂

0 komentarzy

Zobacz także

Zostaw komentarz