Weekend w Budapeszcie – 22 miejsca, które warto zobaczyć + mapa

by Magdalena
1 komentarzy

Dziś zapraszam Was na przewodnik po magicznym Budapeszcie! ✨ Odkryjcie 22 najlepsze atrakcje, zabytki i nietypowe miejsca stolicy Węgier, które warto zobaczyć. A jeśli szukacie zbioru informacji praktycznych i garści wskazówek – koniecznie sprawdźcie mój wcześniejszy wpis: Budapeszt – informacje praktyczne: dojazd, transport, noclegi, gdzie zjeść, pamiątki i waluta. 

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Budapesztu?

To zależy od Waszych możliwości, budżetu, tego ile macie czasu i jak intensywny jest Wasz plan zwiedzania 🙂 Nam zobaczenie wszystkich miejsc z poniższej listy zajęło 2 pełne dni od rana do późnego wieczora, z małymi przerwami na jedzenie/odpoczynek. Przyjechaliśmy w piątek wieczorem, wyjeżdżaliśmy po zmroku w niedzielę. Zwiedzaliśmy Budapeszt głownie pieszo (15 km każdego dnia) + komunikacja miejska i nasz samochód. Było bardzo intensywnie i gdybyśmy mogli cofnąć czas, zwiedzanie rozłożylibyśmy na 3 dni minimum 🙂 Byliśmy w kilku muzeach, ale niestety nie kąpaliśmy się w termach ze względu na mój stan zdrowia. Jakie zatem ciekawe miejsca kryje Budapeszt i co warto zobaczyć?

Powyżej mapa, która ułatwi Wam zwiedzanie. Oprócz tego cały wpis podzieliłam na dwie części – Buda i Peszt, które ułatwią Wam logistyczne zaplanowanie wizyty w Budapeszcie :) My jednego dnia skupiliśmy się na spokojniejszej Budzie, zaś drugiego postawiliśmy na gwarniejszy Peszt 🙂 Jeśli natomiast NIE jesteście fanami intensywnego eksplorowania miasta i “odhaczania” miejsc z listy, warto rozłożyć plan zwiedzania na 3-4 dni!

Buda

1.Zamek Królewski Buda i Wzgórze Zamkowe

Listę miejsc wartych zobaczenia otwiera Zamek Królewski w Budapeszcie. Średniowieczna twierdza króla Węgier, powstała ok. XIV wieku, zniszczona niemalże w całości podczas wojen światowych. Jego odbudowa i rekonstrukcja trwały do 1976 roku. Zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym Starego Miasta po prawej stronie Dunaju, pełni dziś funkcję kulturalno-muzealną. Obecnie w salach zamku znajdziemy Węgierską Galerię Narodową, Muzeum Historii Budapesztu i Węgierską Bibliotekę Narodową. Obiekt wpisany, jak i całe Wzgórze Zamkowe jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzić go można z zewnątrz bezpłatnie. Wstęp do funkcjonujących tu instytucji oraz na taras widokowy znajdujący się na kopule zamku jest jednak płatny (czynny w sezonie wiosenno-letnim).

Widowiskową atrakcją, której byliśmy świadkami jest zmiana warty strażników, która odbywa się w ciągu dnia co godzinę. Zobaczyć można m.in. salutowanie, marszruty i machanie bronią 😉 Zwiedzanie zamku i ogrodów odpuściliśmy, woleliśmy pokręcić się po całym Wzgórzu Zamkowym.

2. Plac Świętej Trójcy – Kościół Macieja, Baszta Rybacka i Kolumna Morowa

  • Adres: Budapest, Szentháromság tér 2, 1014 Węgry
  • Ceny biletów: Baszta Rybacka – bilet normalny: 1000 HUF, ulgowy 500 HUF, dzieci do 6 r.ż. wchodzą bezpłatnie; Kościół Macieja: bilet normalny: 2000 HUF, ulgowy 1500 HUF
  • Karta Budapest Card Plus: Wjazd za free do Kościoła Macieja
  • Strona www: Baszta: https://fishermansbastion.com/; Kościół Macieja: https://www.matyas-templom.hu/

Plac Świętej Trójcy jest jednym z najbardziej zatłoczonych i najpopularniejszych wśród turystów miejsc całej Dzielnicy Zamkowej. To wokół niego zlokalizowanych jest kilka głównych zabytków Budapesztu. Na środku placu znajduje się ogromny pomnik jadącego na koniu króla Węgier – św. Stefana, założyciela kraju oraz imponująca, wapienna Kolumna morowa Świętej Trójcy. Została ona postawiona na początku XVIII w. w intencji zakończonej epidemii dżumy oraz uniknięcia zarazy w przyszłości. Upamiętnia ona ofiary i jest symbolem wdzięczności za przetrwanie. W trzonie 15-metrowej kolumny możemy zobaczyć postaci trzech świętych: Roch – patron ofiar dżumy, Sebastian – opiekun w czasie epidemii i Franciszek Ksawery, który został wybrany na patrona Budy w czasie zarazy.

Inny charakterystyczny punkt przy placu to Kościół Macieja (Mátyás templom), w którym dawniej odbywały się królewskie koronacje. Świątynię z daleka wyróżnia wysoka na 78 metrów wieża oraz kolorowa dachówka, równie piękna jak ta na Wielkiej Hali Targowej (pkt. 16 w tym wpisie). Perła architektoniczna Budapesztu, którą nie sposób przegapić. Wejście do świątyni, muzeum oraz na wieżę kościelną z punktem widokowym na miasto jest płatne. Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku pomiędzy 9:00 i 17:00, w soboty od 9:00 do 13:00 oraz w niedzielę od 12:00 do 17:00. Osoby wchodzące na teren kościoła w celach modlitwy wchodzą bezpłatnie.

Kolejna ważna atrakcja w Budapeszcie to znajdująca się przy Placu Świętej Trójcy Baszta Rybacka (Halászbástya), z piękną panoramą na całe miasto! Powstała ona w miejsce dawnych murów zamkowych, a swoją nazwę podobno zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. Jej siedem wież symbolizuje siedem plemion, które zapoczątkowały istnienie Węgier. Zwiedzanie Baszty Rybackiej możliwe jest przez cały rok! Niższą część budowli można podziwiać zupełnie za darmo, natomiast dostęp do wież i mostków z zapierającymi dech widokami jest płatny. Bilet można kupić w automacie obok Baszty (płatność w Euro lub HUF). Dla tych widoków warto zapłacić 🙂

3. Kolejka zębata Siklo (Budavari Siklo)

  • Adres: Budapest, Clark Ádám tér, 1013 Węgry
  • Ceny biletów: Bilet w obie strony to koszt 3000 HUF dla dorosłego, 2000 HUF dla dziecka od 3 r. ż. Cennik jest tu (kliknij).
  • Karta Budapest Card Plus: Wjazd za free

To zabytkowa kolejka zbudowana w 1870 r., która wjeżdża prosto na Wzgórze Zamkowe. Powstała po to, aby pracujący na dworze królewskim mieszkańcy Budapesztu mogli każdego dnia szybciej dostać się do pracy. Zniszczona podczas II wojny światowej, w obecnej formie stanowi dokładną rekonstrukcję oryginalnej kolejki. Siklo przemierza trasę o długości 95 metrów, a podróż nią trwa zaledwie kilka minut. W sezonie na przejażdżkę kolejką trzeba niestety swoje odczekać. Kliknij i dowiedz się, w jaki jeszcze sposób można się dostać na Wzgórze Zamkowe.

4. Hospital in the Rock (Sziklakórház Atombunker Múzeum)

  • Adres: Budapest, Lovas út 4/c, 1012 Węgry
  • Ceny biletów: normalny 5000 HUF, ulgowy 2500 HUF (dla dzieci od 6 r.ż).
  • Karta Budapest Card: Zniżka 25%
  • Strona www: https://www.sziklakorhaz.eu/en

Podziemny szpital utworzono w skale pod Zamkiem Buda w latach 30. XX wieku, w ramach przygotowań do II wojny światowej. W późniejszym czasie został przekształcony w bunkier atomowy. Od 2008 roku pełni rolę muzeum, za sprawą którego możemy przenieść się do czasów oblężenia Budapesztu w 1945 roku i powstania węgierskiego w 1956 roku. Szpital w skale to ponad 200 figur woskowych pracowników, pacjentów i żołnierzy, obrazujących niekiedy ciężką i nierówną walkę o ludzkie życie. Zobaczymy tam także oryginalne meble, sprzęt medyczny, leki z lat 40. i 50. XX wieku. Mimo ogromnych braków w zaopatrzeniu, przeludnieniu rannych pacjentów, personel szpitala uratował tysiące cywilów, żołnierzy, a także odebrał kilka porodów.  W sieci tuneli znajduje się m.in.: korytarz sanitarny, centrum zaopatrzenia w wodę i uzdatniania powietrza, rurociąg wodociągowy, system pomp, system wentylacji oraz dwa generatory.

Wycieczki prowadzone są przez przewodnika po węgiersku lub po angielsku  i odbywają się o każdej pełnej godzinie. Przy kasach można zakupić pamiątki m.in. maskę przeciwgazową, szklane strzykawki z dawnych lat i inne gadżety. W środku nie można robić zdjęć. Muzeum wielokrotnie nagradzane przez portal Tripadvisor, cieszące się popularnością z uwagi na oryginalną, bogatą historię i eksponaty. Duża dawka wiedzy i informacji – bardzo polecamy! Miejsce moim zdaniem nieodpowiednie dla dzieci do 11-12 r.ż.

5. House of Houdini

Erik Weisz, znany większości jako Harry Houdini był jednym z najsłynniejszych iluzjonistów na świecie! Zasłynął jako specjalista od ucieczek i oswobadzania się z najróżniejszych wiązań, kajdanek, łańcuchów. Dla niego nie było sztuczek niemożliwych, a same pokazy mroziły niekiedy krew w żyłach. Urodzony w Budapeszcie magik, dzięki swojemu talentowi i kontrowersyjnych występach zdobył rozgłos na całym świecie.

House of Houdini to funkcjonujące od 2016 roku muzeum poświęcone życiorysowi iluzjonisty, jedyne takie w Europie. Po miejscu oprowadza nas sympatyczna przewodniczka (po angielsku), która na koniec wycieczki chętnie odpowiada na dodatkowe pytania. Podczas zwiedzania nie brakuje ciekawostek, smaczków oraz oczywiście magicznych sztuczek, którymi zaczynamy i kończymy zwiedzanie podczas pokazu magika. Na pokaz polecamy usiąść w pierwszym rzędzie, aby móc aktywnie uczestniczyć w pokazie i sztuczkach 🙂

Założycielem House od Houdini jest David Merlini – artysta wyspecjalizowany w ucieczkach i rekordzista świata, który wytrzymał pod wodą bez oddechu w szklanym zbiorniku, przykuty łańcuchem i do tego w kajdankach PONAD 10 MINUT. Od dziecka fascynował go świat iluzji, zwłaszcza postać Harry’ego Houdini’ego. W zbiorach muzeum zgromadził więc wiele ciekawych i autentycznych artefaktów należących dawniej do słynnego iluzjonisty m.in. wytrychy, pamiątki, kajdanki. My wizytą byliśmy zachwyceni, a pokaz magika jednym słowem doskonały! 🙂

6. Labirynth- śladami Drakuli

  • Adres: Budapest, Úri utca 9, 1014 Węgry (kilkaset metrów od Hospital in the Rock, rzut beretem od House od Houdini)
  • Ceny biletów: 3000 HUF dorośli, 1000 HUF dzieci powyżej 12 r.ż.
  • Strona www: http://labirintus.eu/en/

Podziemia Budapesztu skrywają sieć tuneli o łącznej długości 10 kilometrów. Labiryntus to ponad kilometrowa część połączonych ze sobą jaskiń w głębi Wzgórza Zamkowego, udostępniona zwiedzającym. Miejsce pełne mroku, wilgoci i ciemności, podzielone na tematyczne wystawy. Historycznie miejsce pełniło dawniej m.in. funkcję lochów, w których więziony był Wład “Palownik” (zwany Drakulą). Miejsce samo w sobie jest trochę creepy i z pewnością budzi niepokój. Nie każdemu to miejsce przypadnie do gustu. Unosząca się mgła, słabe oświetlenie a w pewnej części całkowita ciemność (zamierzony efekt) sprawiają, że można poczuć się jak w kadrze z horroru. Czas zwiedzania to ok. 30 minut, warto uważać na głowę!

7. Wzgórze Gellerta i Cytadela

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem na prawym brzegu Dunaju jest Wzgórze Gellerta. Góra ma wysokość 235 metrów, a dostać się na nią możemy samochodem lub pieszo. Na jej szczycie znajduje się Cytadela, Pomnik Wolności z wizerunkiem kobiety trzymającej nad głową liść palmowy i kilka najpiękniejszych punktów widokowych w całym Budapeszcie, dla których warto wdrapać się na szczyt. Oznaczyłam je na mapie 🙂 Wzgórze pełne jest roślinności, zieleni i alejek spacerowych z ławeczkami.

Wnętrze góry skrywa natomiast system jaskiń. Jedną z nich jest Jaskinia św. Iwana u podnóża wzgórza, w której funkcjonuje kaplica, a nabożeństwa odprawiają mnisi paulińscy. Co ciekawe, obecnie lubiane przez mieszkańców Budapesztu wzgórze, dawniej było owiane złą sławą. W XVII wieku góra według legend była miejscem spotkań czarownic przylatujących na miotłach z całych Węgier, natomiast w XIX wieku jej teren zamieszkiwała biedota i przestępcy.

8. Łaźnie Gellerta

  • Adres: Budapest, Kelenhegyi út 4, 1118 Węgry
  • Ceny biletów: 7100 HUF-8100 HUF w dni powszednie, 7600-8600 HUF w weekendy, dzieci poniżej 14 r.ż. nie będą mogły niestety wejść
  • Karta Budapest Card: Zniżka 20%
  • Strona www: https://www.gellertfurdo.hu/

Czy wiecie, że Budapeszt jest jedyną europejską stolicą, będącą zarazem ogromnym uzdrowiskiem termalnym? 🙂 Miasto od 1934 roku posiada oficjalny status ośrodka leczniczego, nadany mu przez Międzynarodowy Kongres Uzdrowisk. Stolica Węgier położona jest na terenie, który przed tysiącami lat wykazywał wysoką aktywność wulkaniczną. Jej dzisiejszą pozostałością są liczne gorące źródła, których w Budapeszcie jest ponad 100. Jedne z najpopularniejszych to ponad 100-letnie Łaźnie Gellerta, znajdujące się w zabytkowym hotelu, tuż obok Mostu Wolności i Wzgórza Gellerta po stronie Budy.

Znajdziemy tam 8 basenów wewnętrznych i 2 zewnętrzne z naturalnie ciepłą wodą, o temperaturze minimum 37-38 °C. Wody termalne Gellerta zawierają lecznicze wodorowęglany wapnia, magnezu, sodu, chlorki, siarczany i fluor. Łaźnie Gellerta słyną z wytwornych, instagramowych basenów wewnętrznych charakteryzujących się zdobionymi mozaikami i pięknymi rzeźbami. Najsłynniejszy basen mieści się pod szklaną kopułą i otoczony jest dwupiętrową kolumnadą. Z końcem sierpnia 2022 rozpocznie się remont obiektu, który potrwa 2 lata.

9. Most Łańcuchowy i Most Wolności

Zmierzając już na drugi brzeg Dunaju warto wspomnieć o dwóch najbardziej charakterystycznych i imponujących mostach w Budapeszcie, będących wizytówką miasta. To właśnie ich wizerunek widnieje na najpiękniejszych pocztówkach i zdjęciach z panoramą stolicy Węgier. Pierwszy z nich, czyli Most Łańcuchowy (Most Széchenyiego) wyróżniają kamienne posągi leżących lwów po każdej ze stron. To najsłynniejszy, najstarszy i najpiękniejszy most w całym Budapeszcie. Oddano go do użytku w roku 1849, jako pierwszy most łączący Budę i Peszt. Pod koniec II wojny światowej został wysadzony, a odbudowano go w 1949 roku, 100 lat po pierwszej inauguracji. Most Łańcuchowy aktualnie jest w remoncie, który potrwa do końca sierpnia 2023 i nie ma na niego wstępu 🙁 Co za tym idzie, nie udało mi się zrobić ładnego zdjęcia!

Most Wolności (zwany także Mostem Franciszka Józefa) natomiast znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza Gellerta po jednej stronie i Central Market Hall po drugiej. Jest to jeden z krótszych mostów w Budapeszcie. Powstał specjalnie na Światową Wystawę Millennium w 1896 roku. Po II wojnie światowej został odbudowany jako pierwszy spośród wszystkich budapeszteńskich mostów i z racji tego zyskał nazwę Mostu Wolności. Na charakterystycznych zielonych przęsłach możemy zobaczyć figury Turula, mitycznego ptaka.

…Peszt

10. Parlament w Budapeszcie

  • Adres: Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3, 1055 Węgry
  • Ceny biletów: wejście kosztuje 4200 HUF (bilet normalny), 2100 HUF (bilet ulgowy, dzieci do 6 r.ż. wchodzą bezpłatnie
  • Strona www: https://www.parlament.hu/

Parlament to neogotycki budynek z 1904 roku, wyróżniający się pod wieloma względami – architekturą, imponującą wielkością i wysokością. Stanowi symbol Budapesztu i całych Węgier. Powierzchnia obiektu zajmuje teren aż 18 tys. m2! Wewnątrz Parlamentu znajduje się prawie 700 pomieszczeń, z czego 200 z nich jest przeznaczonych na biura. Do tego w 29 miejscach są schody, jest także 13 wind oraz aż 27 wejść. Jest to trzeci największy budynek parlamentu na świecie (ma 268 m długości, 123 m szerokości) i drugi najwyższy budynek w całych Węgrzech (96 m wysokości w najwyższym punkcie). Z racji ograniczającego nas czasu, my do środka Parlamentu nie wchodziliśmy. Parlament w Budapeszcie można zwiedzać codziennie od godziny 8 do 16, za wyjątkiem dni w których odbywają się posiedzenia plenarne. Jego wielkość na żywo jest imponująca!

11. Buty na Brzegu Dunaju

  • Adres: Budapest, Id. Antall József rkp., 1054 Węgry

Tuż obok Parlamentu, wzdłuż rzeki zlokalizowany jest pomnik Holokaustu – “Buty na brzegu Dunaju”. Pomysłodawcą instalacji był węgierski reżyser filmowy – Can Togay. Pomnik w postaci 60 par żeliwnych butów zaprojektował natomiast artysta-rzeźbiarz – Gyul Pauer. Porzucone buty zarówno kobiece, dziecięce, jak i męskie upamiętniają mord na Żydach dokonany przez Partię Strzałokrzyżowców w czasie II wojny światowej. Żydom nakazano ściągnąć buty i stanąć na brzegu rzeki. Po rozstrzelaniu ich ciała spadały do Dunaju, tylko nielicznym udało się przeżyć. Oficjalnie odsłonięcie pomnika odbyło się 16 kwietnia 2005 roku. Z całą pewnością jest to jeden z najbardziej wzruszających pomników, jakie widziałam.

12. Tramwaj nr 2

Przebiegająca wzdłuż naddunajskiego bulwaru trasa linii tramwajowej nr 2 w Budapeszcie należy do jednej z najpiękniejszych na świecie. W rankingu National Geographic uplasowała się na 7. miejscu, wyprzedzając nawet trasę lizbońskiego tramwaju nr 28. Linia powstała po II wojnie światowej i przebiega wzdłuż brzegu Dunaju po stronie Pesztu, w tym także obok wspomnianego wcześniej Parlamentu. Niezależnie od pory dnia przejazd nią gwarantuje piękne widoki. W okresie letnim, zwłaszcza w weekendy, na tej linii kursują zabytkowe składy tramwajowe, w grudniu natomiast tramwaje przystrojone są w świątecznym klimacie.

13. Wyspa Małgorzaty (Margit-sziget)

Kolejnym punktem wartym odwiedzenia jest urokliwa i pełna zieleni wyspa o powierzchni 96 hektarów. Jak to zwykli mawiać budapesztańczycy: “miłość zaczyna się i kończy na Wyspie św. Małgorzaty”. Wynika to z faktu, że wyspa od XIX wieku była ulubionym miejscem spotkań zakochanych par. Obecnie wyspa jest jednym z najpopularniejszych wśród mieszkańców obszarów rekreacyjnych w mieście. Najłatwiej dostaniemy się tutaj autobusem linii nr 26, który przejeżdża przez całą wyspę o długości prawie 3 km. W sezonie wiosenno-letnim możemy podziwiać ogrody – różany i japoński, odwiedzić mini zoo lub łaźnie termalne, zobaczyć muzyczno-świetlny pokaz fontann, czy chociażby udać się na spacer.

14. Bazylika św. Stefana

  • Adres: Budapest, Szent István tér 1, 1051 Węgry
  • Ceny biletów: wstęp do samej bazyliki to koszt: 1200 HUF za bilet normalny i 1000 HUF za bilet ulgowy; wstęp na antresolę i taras widokowy: 2200 HUF (bilet normalny) oraz 1800 HUF (ulgowy)
  • Karta Budapest Card: Zniżka 20%
  • Strona www: https://www.bazilika.biz/

Pochodząca z XIX wieku Bazylika św. Stefana to największy kościół w całym Budapeszcie (mieści nawet 8 500 osób) i trzeci najwyższy budynek na Węgrzech. Zaraz po po Kościele Macieja, jest to drugi najbardziej znany obiekt sakralny w stolicy Węgier. Bazylika poświęcona jest pierwszemu węgierskiemu królowi – Stefanowi I Świętemu i dla odwiedzających otwarta jest przez cały tydzień w określonych godzinach. Wyróżnikiem bazyliki jest ogromna kopuła z mozaiką przedstawiającą Boga. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy z panoramą na całe miasto. Można na niego wjechać windą lub wejść po schodach. My wejście odpuściliśmy, ale może ktoś z Was będzie zainteresowany 🙂 W okresie świątecznym warto zajrzeć na jarmark na placu Vörösmartyego obok Bazyliki św. Stefana. Tak się składa, że już kilkukrotnie uznawany był za najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie.

15. Plac Elżbiety i Budapest Eye

  • Adres: Budapest, Erzsébet tér 1051, 1051 Węgry
  • Ceny biletów: Budapest Eye – dorosły 3900 HUF, dzieci do 2 r. ż. 300 HUF, bilety ulgowe: 2100-3000 HUF
  • Strona www: https://oriaskerek.com/en/

Kilkadziesiąt metrów od Bazyliki św. Stefana znajdziecie miejsce uwielbiane przez młodych Węgrów – Plac Elżbiety. Skwer z charakterystyczną fontanną Danubiusa to największa przestrzeń rekreacyjna w centralnym Peszcie.  Warto tu na chwilę wstąpić, aby zrelaksować się na ławce, rozłożyć koc na trawie czy wstąpić do pobliskiej kawiarni. Atrakcją placu jest Budapest Eye, czyli diabelski młyn, na który wjazd jest płatny. W pobliżu Placu Elżbiety zlokalizowana jest także zabytkowa cukiernia Café Gerbeaud otwarta w 1858 roku, w której skosztować można słynnego tortu Dobosa, węgierskiego przysmaku.

16. Váci Utca – Deptak w Budapeszcie

Główny, reprezentacyjny deptak w centrum Budapesztu, w którym tętni życie. Ciągnie się między Mostem Łańcuchowym a Mostem Wolności, wzdłuż wybrzeża Dunaju. W zabytkowych kamienicach mieszczą się obecnie butiki znanych marek, sklepiki z pamiątkami, restauracje i kawiarnie z letnimi ogródkami. Popularne wśród mieszkańców Budapesztu miejsce spotkań. Ulica Vaci Utca rozpoczyna się przy placu Vörösmarty, a kończy się na południu placem Fővám, przy którym znajduje się Wielka Hala Targowa.

17. Central Market Hall (Vásárcsarnok)

  • Adres: Budapest, Vámház krt. 1-3, 1093 Węgry

Wielka Hala Targowa znajdująca się tuż obok Mostu Wolności, to największe i zarazem najstarsze targowisko w całym Budapeszcie. Sam budynek w stylu neogotyckim robi wrażenie i nie sposób go “przegapić”. Przypomina trochę warszawską Halę Mirowską. A co znajdziemy w środku na powierzchni ok. 11 tys. m²? Świeże owoce, warzywa, wyroby mięsne, ryby, owoce morza, punkty gastronomiczne oraz oczywiście mnóstwo stoisk z pamiątkami i przyprawami w przyzwoitej cenie. To tu kupiliśmy większość souvenirów dla naszych bliskich 🙂 Jedna moja uwaga – godziny otwarcia. W dni powszednie Hala czynna jest do godziny 17 (w poniedziałki) lub do 18 w pozostałe dni. W soboty otwarta jest niestety tylko do 15, a w niedziele jest całkowicie nieczynna, więc warto wziąć to pod uwagę w kontekście układania planu zwiedzania!

18. Szimpla Kert

Szimpla Kert to imprezowe serce Budapesztu powstałe w 2002 roku w dzielnicy żydowskiej. Z zewnątrz wygląda niepozornie niczym kamienica na warszawskiej Pradze Północ, a w rzeczywistości jest opuszczonym budynkiem zaadaptowanym na tzw. ruin bar – bar w ruinach. Wnętrze to zlepek dziwnych pubów, pokręconych ludzi, głośnej muzyki, sztuki, szalonych i niekiedy abstrakcyjnych dekoracji. A to wszystko na dwóch poziomach dawnego budynku mieszkalnego, do którego wejdziemy bezpłatnie.

Znaczna część wyposażenia i dekoracji to twórczość artystów. Inność tego miejsca sprawia, że Szimpla Kert fascynuje i wciąga już po przekroczeniu progu. Doskonałe miejsce na piwko lub drinka podczas wizyty w Budapeszcie (warto mieć ze sobą gotówkę). Nie dziwi mnie, że wyróżnione zostało na 3. miejscu rankingu Lonely Planet, jako jeden z najpopularniejszych klubów na całym świecie. W Szimpla Kert odbywają się ponadto koncerty, pokazy i wystawy artystyczne. Jako fanka sztuki ulicznej, dziwnych, opuszczonych miejsc byłam zachwycona i czułam się jak na planie filmowym! Mój małżonek nie podzielał jednak mojego entuzjazmu 🙂

19. Street Food Karavan

Zaledwie parę kroków od Szimpla Kert (na tej samej ulicy), znajduje się Street Food Karavan – niewielka strefa gastronomiczna pełna food trucków. Każdy głodomor znajdzie tu coś dla siebie: langosze, burgery, pizza, meksykańskie specjały, kuchnia wegańska, tajska i wiele więcej. Są miejsca do siedzenia oraz toalety. Idealne miejsce na przekąskę. Więcej miejsc, gdzie można zjeść w Budapeszcie znajdziecie w tym wpisie 🙂

20. Termy Széchenyi Fürdő

  • Adres: Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146 Węgry
  • Ceny biletów: 7100 HUF-8100 HUF w dni powszednie, 7600-8600 HUF w weekendy, dzieci poniżej 14 r. ż. nie mogą korzystać z obiektu
  • Karta Budapest Card: Zniżka 20%
  • Strona www: https://www.szechenyibath.hu/

Jak wspomniałam w punkcie dotyczącym Łaźni Gellerta, Budapeszt słynie ze swoich gorących źródeł termalnych z dużą zawartością cennych minerałów. Największym kompleksem termalnym miasta, będącym jednocześnie jedną z największych wodnych atrakcji Europy są termy Széchenyi Fürdő. Zbudowany pod koniec XIX w. obiekt każdego dnia przyciąga setki turystów i mieszkańców Budapesztu. Termy Szechenyi zlokalizowane są kawałek od centrum, w parku miejskim Városliget. Bez problemu dojedziemy tam najstarszą linią metra na kontynencie europejskim – M1 i zarazem drugą najstarszą na świecie.

Kąpieli leczniczych można zażywać tu przez cały rok. Do dyspozycji odwiedzających jest łącznie 21 basenów: w tym 15 wewnętrznych oraz 3 zewnętrzne. Maksymalna temperatura wody w basenach nie przekracza 40C. Wody lecznicze zawierają – wapń, magnez, wodorowęglany, chlorki, siarczany czy fluor. Dostępne są również sauny, jaccuzzi i masaże. Termy Szechenyi z racji tego, że cieszą się większą popularnością niż Łaźnie Gellerta, są w związku z tym bardziej zatłoczone. By uniknąć tłumów, warto się do nich wybrać w środku tygodnia.

21. Park Miejski Városliget i Plac Bohaterów

  • Adres: Budapest, Kós Károly stny., 1146 Węgry
  • Karta Budapest Card: Zniżka 25% – ZOO i Ogród Botaniczny, Bezpłatnie – Muzuem Sztuk Pięknych

Park miejski Városliget to jedno z najbardziej zielonych miejsc w Budapeszcie, oddalone nieco od centrum miasta. Jego teren zajmuje powierzchnię prawie 100 hektarów. Park oferuje bardzo dużo rozmaitych form spędzania czasu wolnego, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Począwszy od zażywania kąpieli leczniczych we wcześniej wspomnianych Termach Szechenyi Furdo, przez wypad do ZOO (jednego z najstarszych na świecie), Ogrodu Botanicznego czy podziwianie sztuki w Muzeum Sztuk Pięknych lub Pałacu Ekspozycji. Wartym zobaczenia miejscem jest także nowo otwarty Dom Muzyki Węgierskiej, który otrzymał wiele prestiżowych nagród architektonicznych. W Parku Varosliget znajduje się także urokliwy Zamek Vajdahunyad, położony bezpośrednio nad brzegiem jeziora. Jeśli chcemy spojrzeć na miasto z wysokości, w parku jest także latający Balon, którym za opłatą można wznieść się w górę. Niespotykanym miejscem jest Ogród dla niewidomych i słabowidzących na północy parku, do którego można wejść z psem przewodnikiem.

Na krańcu parku znajduje się natomiast Plac Bohaterów z Pomnikiem Tysiąclecia. 36-metrowa kolumna z wizerunkiem archanioła Gabriela, jak również sam plac to jedno z najważniejszych miejsc w Budapeszcie. Pomnik Tysiąclecia upamiętnia 1000 lat istnienia Państwa Węgierskiego. Plac Bohaterów jest z jednej strony otoczony półkolistą kolumnadą z posągami przywódców Węgier.

22. Murale w Budapeszcie

W Budapeszcie, zwłaszcza w dzielnicy żydowskiej po stronie Pesztu warto zwrócić uwagę na street art! Kocham sztukę uliczną i także w stolicy Węgier udało mi się natrafić na kilka ciekawych dzieł na murach i drzwiach. Niestety przegapiliśmy mural poświęcony przyjaźni polsko-węgierskiej z charakterystycznym drzewem, może Wam uda się go namierzyć 🙂


Jak nam się podobało w Budapeszcie?

To już wszystkie miejsca, które według nas są warte zobaczenia podczas pierwszej podróży do stolicy Węgier 🙂 Miasto, jak na tak krótki pobyt nas zauroczyło i rozbudziło naszą ciekawość. Miło spędziliśmy czas, wędrując także bez celu po różnych uliczkach w centrum. Czy wrócimy? Być może kiedyś przy okazji. Zostało nam jeszcze parę miejsc do zobaczenia 😉 Na pewno za każdym razem da się odkryć coś nowego! Koniecznie dajcie znać w komentarzu, które punkty z powyższych dopisujecie do Waszego planu zwiedzania 🙂 A może sami dodalibyście coś od siebie, czego ja nie uwzględniłam? Miłej podróży!

1 komentarzy

Zobacz także

1 komentarzy

Agnieszka 17 sierpnia 2023 - 11:23

SUPER PORADNIK!!!!!Dzięki

Odpowiedz

Zostaw komentarz