Co zobaczyć w Lizbonie w jeden dzień – TOP MIEJSCA + ADRESY

by Magdalena
0 komentarzy

Podczas naszych wakacji na południu Portugalii, na własną rękę zdecydowaliśmy się pojechać na całodzienne zwiedzanie Lizbony. Mając do dyspozycji ok. 12 godzin udało nam się zobaczyć mnóstwo ciekawych miejsc, przejechać się słynnym tramwajem nr 28, zjeść deser Pasteis de nata i zrobić selfie pod lizbońskim Golden Gate 😉 Generalnie był to bardzo intensywny dzień pełen wrażeń, który na długo zostanie w naszej pamięci!

Zobaczcie, ile do zaoferowania ma stolica Portugalii i jak w 100% wykorzystać cały dzień w Lizbonie!

1. Alfama

 • Katedra Se: Largo da Sé, 1100-585 Lisboa
 • Zamek św. Jerzego: R. de Santa Cruz do Castelo, 1100-129 Lisboa
 • Muzeum Azulejos: Rua da Madre de Deus, 4, 1900-312 Lisboa 
 • Fado Muzeum: Adres: Largo do Chafariz de Dentro 1, 1100-139 Lisboa

Alfama to najstarsza dzielnica w Lizbonie, która jako jedyna przetrwała trzęsienie ziemi z roku 1755. Jest to niewątpliwie ikona stolicy Portugalii i jedna z największych, najbardziej klimatycznych atrakcji turystycznych Lizbony, którą obowiązkowo trzeba zobaczyć! Charakterystyczne białe domki z czerwoną dachówką i suszącym się praniem to ich element rozpoznawczy. Zwiedzić ją możemy na dwa sposoby – pieszo lub żółtym tramwajem nr 28 (o którym piszę w dalszej części wpisu). My postawiliśmy na spacer, gdyż błądząc po wąskich i stromych uliczkach można najlepiej poczuć klimat Alfamy.

Wszystkie najważniejsze miejsca w tej dzielnicy są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki i bez problemu można do nich dotrzeć pieszo. Wśród nich jest Katedra Se (Sé de Lisboa), najstarszy kościół w Lizbonie i Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge), z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Lizbonę. Wstęp jest płatny (ok. 8,50 €) i żeby tam się dostać trzeba niestety odstać swoje w kolejce. My musieliśmy odpuścić ze względu na ograniczony czas. Obeszliśmy natomiast podzamcze, by zobaczyć, jak w labiryncie uliczek toczy się życie mieszkańców.

W bocznych uliczkach Alfamy wyrabia się azulejos – kolorowe kafelki, z których słynie Portugalia. Można je spotkać niemal na każdym kroku: zdobią fasady budynków, ławki, wykładane są nimi numery domów czy nazwy ulic. Jeśli dysponujecie większą ilością czasu, warto zahaczyć o Muzeum Fado (Museu do Fado), miejsce dedykowane muzyce fado i gitarze portugalskiej oraz Muzeum Azulejos (Museu Nacional do Azulejo), poświęcone ceramicznym kafelkom, charakterystycznym elemencie dekoracyjnym dla Portugalczyków. Koszt zwiedzenia jednego z tych muzeów wynosi 5 €). Nam nie udało się odwiedzić tych muzeów, więc mamy pretekst by wrócić do Lizbony raz jeszcze 🙂

2. Elevador da Bica

 • Adres: Rua de S. Paulo 234, 1200-109 Lisboa

Jedna z najbardziej charakterystycznych wind w Lizbonie, którą znaleźć można na wielu pocztówkach. Została otworzona 28 czerwca 1892 i jej trasa wynosi zaledwie 245 metrów. Elevador da Bica łączy ze sobą dwie położone na różnych poziomach dzielnice. Jej górny przystanek znajduje się w rozrywkowej dzielnicy Bairro Alto, w której znajdziecie największą liczbę lokali gastronomicznych w Lizbonie. Nieopodal górnego przystanku znajduje się taras widokowy Miradouro de Santa Catarina, z którego podziwiać można piękne zachody słońca nad rzeką Tag.

3. Różowa ulica

 • Adres: R. Nova do Carvalho, 1200-372 Lisboa

Ulica, którą musiałam koniecznie zobaczyć na własne oczy! Kolory nie są może aż tak intensywne jak kiedyś, lata świetności ma już dawno za sobą, ale i tak nadal pozostaje jednym z najbardziej instagramowych miejsc do zdjęć. Wzdłuż ulicy znajdziecie pełno lokali gastronomicznych i barów. Podobno tam zaczyna się i często kończy życie nocne 😉

4. Taras widokowy Portas do Sol (Bramy Słońca) i Miradouro de Santa Luzia

 • Miradouro Portas do Sol: Largo Portas do Sol, 1100-411 Lisboa
 • Leżący w pobliżu – Miraduoro Santa Luzia: Largo Santa Luzia, 1100-487 Lisboa

Miradouro das Portas do Sol to rozległy, dwupoziomowy taras, który posiada spektakularny widok na czerwone dachy budynków najstarszej dzielnicy – Alfamy i rzekę Tag. Panorama rozciągająca się z tego tarasu jest jednym z najbardziej zapadających w pamięć widoków w całej Lizbonie. Dosłownie 100-200 metrów od tego tarasu widokowego znajduje się także inny punkt widokowy – Miradouro de Santa Luzia (zdjęcie poniżej). Dodatkową wskazówką pomagającą znaleźć ten taras jest mały, biały kościół św. Łucji, który znajdziecie tuż obok. Ściany tego kościoła od strony punktu widokowego udekorowane są dwoma panelami z płytek azulejos, które przedstawiają sceny z historii Lizbony. Na jednej z kamienic niedaleko Miradouro de Santa Luzia możecie także podziwiać jedną z piękniejszych kompozycji, prezentującą mapę dzielnicy Alfama.

5. Tramwaj nr 28

 • Adres: Tv. Oliveira à Estrela 19, 1200-613 Lisboa

Żółte wagony to najbardziej rozpoznawalny element Lizbony. Mimo, że powstały w latach 30, nadal stanowią ważną część transportu publicznego i dużą atrakcję turystyczną . Przejażdżka tramwajem nr 28 to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w stolicy Portugalii. Bilet kosztuje 2,90 € i można go kupić u motorniczego. Przejazd całą trasą trwa ok. 40 minut i niewątpliwie zapewnia wiele wrażeń i wspaniałych widoków. Szczególnie, że biegnie przez większość najważniejszych punktów w centrum Lizbony. Na Waszym miejscu nie liczyłabym jednak na miejsce siedzące – z tym niestety jest ciężko 😉 Tramwaj nr 28 bywa bardzo zatłoczony, do tego stopnia, że często nie da się do niego wsiąść. Naszym zdaniem jednak warto, chociażby na kilka przystanków. My akurat podjeżdżaliśmy do Tarasu Widokowego Bramy Słońca 🙂 Inne zabytkowe tramwaje, które kursują po Lizbonie to: Eléctrico 12, Eléctrico 15 (tylko część wagonów jest zabytkowa) Eléctrico 18, Eléctrico 24 i Eléctrico 25.

6. Rua Augusta

 • Adres: R. Augusta 2, 1100-053 Lisboa

Rua Augusta to główny deptak Lizbony i dzielnicy Baixa. Pełen jest lokalnych sklepów, znanych sieciówek, ekskluzywnych butików, restauracji oraz kawiarni, które czynne są 7 dni w  tygodniu. Jego długość wynosi 550 metrów i zamknięty jest dla ruchu samochodowego. Ulicę przecina wcześniej wspomniany tramwaj nr 28. Będąc tam, zwróćcie uwagę po czym stąpacie 🙂 Cały deptak wyłożony jest bowiem charakterystycznymi calçada portuguesa, czyli wzorami z kostki brukowej. Na końcu Rua Augusta znajduje się kamienny łuk triumfalny – Arco da Rua Augusta, zbudowany w celu upamiętnienia odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi z 1755 r. Na szczycie łuku znajduje się kolejny wart odwiedzenia punkt widokowy – Miradouro do Arco da Rua Augusta. Wstęp na niego kosztuje ok. 3,5 €.

7. Praça do Comércio

 • Adres: Praça do Comércio, 1100-148 Lisboa

Idąc do końca deptakiem Rua Augusta, dochodzimy do Praça do Comércio, czyli Placu Handlowego. Jest to główny plac Lizbony, który położony jest nad brzegiem rzeki Tag. Przez lizbończyków zwany jest często placem Pałacowym (Terreiro do Paço). Na samym środku tego placu znajduje się pomnik króla Józefa I Reformatora, zaś w otaczającym plac budynku mieści się Ministerstwo Sprawiedliwości. Znaleźć tam możemy także muzeum Piwa (Museu de Cerveja), a po przeciwnej stronie Turismo de Lisboa.

8. Mural Fado Vadio

 • Adres: Escadinhas de São Cristóvão 14, 1100-213 Lisboa

Czas na miejsce, które musi zobaczyć każdy fan sztuki miejskiej będąc w stolicy Portugali. W rogu Lizbony, w dzielnicy Mouraria, kolektyw artystów stworzył imponujący mural „Fado Vadio”. Pełen natchnienia, oryginalny hołd dla fado, kultowej muzyki Lizbony, został sklasyfikowany przez UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe. To miejsce należy więc niewątpliwie do tych, które trzeba zobaczyć będąc w tym mieście.

Obraz pełen jest symboli i odniesień związanych z Fado (teksty piosenek, popularni śpiewacy: Maria Severa i Fernando Maurício), ale także nawiązuje do miasta i okolicy (popularne dekoracje świąt miejskich, chleb i wino). Znajdziemy tam także wizerunek São Cristóvão, patrona podróżników. Jeśli chcielibyście posłuchać muzyki fado na żywo, polecam Wam serdecznie wpis na blogu infolizbona.pl: gdzie w Lizbonie posłuchać fado.

 

9. Ginjinha – miejsca ze słynną wiśniówką

 • Wiśniówka w Alfamie – R. de São Miguel, 1100-542 Lisboa
 • A Gindjinha: Largo São Domingos 8, 1100-201 Lisboa
 • Ginginha do Carmo: Praça do Comércio, 1100-148 Lisboa

Obowiązkowym przysmakiem, który trzeba spróbować będąc w Lizbonie jest słodka wiśniówka Ginjinha (w skrócie Ginja). A taką dostaniecie “na kieliszki” za jedyne 1€ u lokalnej mieszkanki w dzielnicy Alfama na Rua de São Miguel i odchodzących od niej bocznych uliczkach. Panie wystawiają przed drzwi stoliczki, same zasiadając na kanapie, oglądając TV i wyczekując klientów. Dla łasuchów często dostępna jest też słodsza wersja nalewki – w kieliszku z czekolady 🙂 Ja swojego “szocika” wypiłam akurat w budce Ginginha do Carmo na Praça do Comércio. Natomiast najsłynniejszy i zarazem najstarszy lokal serwujący Ginje znajdziecie na Praça de D. Pedro IV (dawniej Plac Rossio). Ten maleńki barek nazywa się „A Gindjinha” i istnieje od 1840 roku!

 

10. Elevador da Santa Justa

 • Adres: R. do Ouro, 1150-060 Lisboa, Portugalia

Winda Santa Justa, czasami nazywana Elevador do Carmo, to jedyna pionowa spośród czterech zabytkowych wind w Lizbonie. Nie sposób jej przegapić, bo jest dosyć charakterystyczna. Łączy ona dwie dzielnice – Baixe, z leżącą wyżej Chiado. Elevador de Santa Justa to 45-metrowa konstrukcja, która została zaprojektowana przez Raoula Mesnier de Ponsard, ucznia słynnego Gustawa Eiffla. Na szczycie windy znajdują się dwa tarasy widokowe, z których rozpościera się wspaniały widok na całą dzielnicę Baixa i Alfamę. Bilet kosztuje 5,30 € i zawiera dwa przejazdy windą oraz wstęp na punkt widokowy. Na korzystanie z windy obowiązują także bilety komunikacji miejskiej. Wstęp na taras widokowy Miradouro de Santa Justa wynosi 1,50 €.

11. Belém

 • Pasteis de Belem: R. de Belém 84-92, 1300-085 Lisboa
 • Pomnik Odkrywców: Av. Brasília, 1400-038 Lisboa
 • Pałac Belém: Praça Afonso de Albuquerque, 1300-004 Lisboa
 • Klasztor Hieronimitów: Praça do Império 1400-206 Lisboa
 • Wieża Belém: Av. Brasília, 1400-038 Lisboa

Na koniec tego instensywnego dnia zostawiamy sobie Belém – dzielnicę położoną na przedmieściach Lizbony.  To stąd słynny odkrywca Vasco da Gama wyruszał ze swoją załogą w nieznane i to właśnie w to miejsce wracał witany przez tłumy lizbończyków. Do Belem dojeżdżamy tramwajem nr 15 (kierunek jazdy “Alges”).

Wysiadamy przy słynnej cukierni (istnieje już od 1837 roku), produkującej najlepsze tradycyjne w tym regionie ciasteczka – Pasteis de Belem (poza tą dzielnica nazywają się Pasteis de nata). Parę kroków dalej znajduje się Pomnik Odkrywców (Padrao dos Descobrimentos), 52 metrowy monument zbudowany na cześć 33 największych postaci związanych z Wielkimi Odkryciami Geograficznymi. Pomnik symbolizuje dziób statku, na którego czele stoją najwięksi portugalscy odkrywcy i nawigatorzy m.in. Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Bartolomeu Dias i Henryk Żeglarz. Na szczycie pomnika znajduje się taras widokowy,  z którego rozciąga się wspaniały widok na dzielnicę i rzekę Tag. Bilet wstępu kosztuje 3 €. U stóp Pomnika Odkrywców kolejna warta uwagi “posadzka”, której nie sposób ominąć. Piękna marmurowa mozaika o średnicy 50 m, przedstawia mapę świata, kamienną różę wiatrów i trasy podróży portugalskich odkrywców.

Nieopodal znajdziemy także pałac prezydenta Portugalii – Palacio de Belém z okazałym ogrodem, Klasztor Hieronimitów, najcenniejszy zabytek tej dzielnicy oraz Wieża Belém (Torre de Belem), jeden z najciekawszych zabytków Lizbony.

12. Most 25 kwietnia

 • Adres: Ponte 25 de Abril, Lisboa

Będąc w Belém, warto udać się na spacer wzdłuż rzeki Tag, aby zobaczyć wiszący Most 25 kwietnia. Ze względu na podobieństwo formy i kolorystyki, do złudzenia przypomina Golden Gate znajdujący się w San Francisco.  Most 25 kwietnia łączy Lizbonę z położoną na lewym brzegu gminą Almada. Ma 190 metrów wysokości i 2 278 metrów długości, dzięki czemu jest 27. najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Nazwa mostu powstała dla upamiętnienia rewolucji goździków z 25 kwietnia 1974 roku, która obaliła dyktaturę w Portugalii. Wjazd do Lizbony przez most Ponte 25 de Abril jest płatny. Koszt za przejazd samochodu osobowego wynosi 1,65 €. Nie ma na nim ścieżki dla pieszych, ani dla rowerów.

 

Zwiedzanie Lizbony – informacje praktyczne

 • Lokalizacja wszystkich wspomnianych miejsc na Google Maps: Mapa Lizbony
 • Pamiętaj, że zwiedzanie Lizbony to duży wysiłek fizyczny. Przygotuj się na wspinaczkę.
 • Zabierz ze sobą wygodne, płaskie buty.
 • Na całodzienne zwiedzanie zapakuj ładowarkę, powerbank, dodatkową baterię do aparatu i analogowy zegarek. My po dotarciu do Belém zostaliśmy bez aparatu, z rozładowanymi telefonami i jedyne, co jeszcze nam działało to Go Pro 😉 Nauczeni doświadczeniem, następnym razem będziemy lepiej przygotowani!
 • Weź ze sobą wodę, krem z filtrem i drobne na tramwaj oraz bilety wstępu.
 • Uważaj na kieszonkowców.
 • W każdą pierwsza niedzielę miesiąca można za darmo odwiedzić szereg lizbońskich muzeów (np. Panteon Narodowy czy Muzeum Azulejos).

0 komentarzy

Zobacz także

Zostaw komentarz