Kalendarz adwentowy DIY – największa lista pomysłów na zadania i drobne prezenty dla dzieci oraz dorosłych

by Magdalena
0 komentarzy

Odliczanie do świąt czas zacząć! 🎅🎄 Ale zanim to nastąpi, czas przygotować kalendarz adwentowy, który umili nam lub naszym bliskim czas oczekiwania na Gwiazdkę 🙂 Dla tych, którzy szukają alternatywy dla gotowego, słodkiego kalendarza adwentowego, przygotowałam moc inspiracji z największą listą pomysłów na jego wypełnienie. Posiadanie kalendarza adwentowego nie jest oczywiście obowiązkowe i niekoniecznie musi wiązać się z dużymi kosztami, może stanowić alternatywę dla prezentu pod choinkę (24 drobne prezenty i zadania zamiast jednego dużego prezentu!). Jedno jest pewne, kalendarz adwentowy może wprowadzić magię świąt do naszego domu już od pierwszych dni grudnia. Pomysł na ten wpis i treść powstawała przez prawie…10 lat :D, ale dopiero teraz, gdy jestem mamą mogę przystąpić do realizacji swoich pomysłów dla dziecka!

Kalendarz adwentowy – przygotowania

Zacznijmy od przygotowań 🙂 Warto je rozpocząć z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (czyli w połowie listopada), by wszystko udało nam się przygotować na dzień 1 grudnia (możemy też zacząć w Mikołajki!). Jeśli będziemy musieli zamawiać brakujące rzeczy online, zapas czasu jest ważny. Jeśli nie macie kalendarza adwentowego z kieszonkami, haczykami lub szufladkami – możecie przygotować taki kalendarz samodzielnie za niewielkie pieniądze 🙂 W Internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji na kalendarze adwentowe DIY, które przygotujemy sami w domu. Od tych z wiszącymi woreczkami z juty czy miniaturowych ponumerowanych prezentów zapakowanych w papier prezentowy, które przyczepione do gałązki zdobią w grudniu ścianę, aż po zwykłe pudełeczka w różnych rozmiarach na każdy dzień, ustawione w kilka rzędów na półce. Oprócz kalendarza adwentowego mogą nam się przydać nożyczki, taśma bezbarwna i papier prezentowy. Miejmy też w gotowości aparat fotograficzny, by uwieczniać te chwile radości 🙂

Co włożyć do kalendarza?

Każdy z nas ma inne potrzeby i upodobania, jeśli chodzi o prezenty, dlatego na pewno przyda się znajomość zainteresowań drugie osoby 🙂 Możemy też postawić na bardziej uniwersalne podarki związane ze świętami. Poniżej znajdziecie przygotowaną przeze mnie rozbudowaną listę pomysłów na spersonalizowane podarki, które możecie umieścić w Waszym kalendarzu. Wszystko podzielone na różne kategorie tematyczne, duża część jest uniwersalna zarówno dla dzieci i dorosłych. Ja w tym roku zdecydowałam się zrobić pierwszy kalendarz dla mojej córki, mix zadań i drobnych prezentów 🙂

Mój tegoroczny kalendarz DIY dla córki: pudełeczka z Rossmanna (17.99 PLN), świąteczna gałązka z Pepco (25 PLN), czerwony jutowy sznurek z Flying Tiger (6 PLN).

1. Kalendarz adwentowy – Świąteczne zadania:

Zaczynamy od zadań, bo to najszybszy sposób na przygotowanie kalendarza adwentowego. Do tego większość z nich nie generuje żadnych kosztów i jest uniwersalna niezależnie od wieku 🙂 Możemy wykorzystać w swoim kalendarzu część z tych zadań, a możemy wszystkie! Przygotowałam dla Was zbiór ponad 30 pomysłów na świąteczne zadania, które każdego dnia wprawią każdego w świąteczny nastrój! Trzy wersje kolorystyczne do druku (butelkowa zieleń, czerwona i biała) 🙂 Z racji tego, że zadań jest więcej niż 24 i nie są ponumerowane – możecie sami wybrać z mojego kalendarza tylko te, które Was interesują. Do pobrania TU (kliknij). Możemy zadania wykonywać sami, w parze, całą rodziną lub ze znajomymi. Pod kalendarzem dopisałam kilka ważnych objaśnień/TOP wskazówek 🙂

Wśród zadań mogłoby się jeszcze znaleźć: wieczór gier planszowych, oglądanie/tworzenie albumów ze zdjęciami, stworzenie mapy marzeń na nowy rok, wojna na śnieżki. Z myślą o osobach wierzących: idziemy kupić opłatek i sianko, a także pójście na pasterkę.

Cenne wskazówki – spraw, by zadania były pełne świątecznej magii ✨

  • Idziemy na świąteczny spacer: w Warszawie może to być iluminacja na Starym Mieście, Ogród Świateł, Magiczny Botaniczny.
  • Stworzenie świątecznej playlisty: możemy stworzyć własną playlistę np. na YouTube lub Spotify i udostępnić ją bliskim.
  • Wycieczka w poszukiwaniu Świętego Mikołaja: spacer/wycieczka, w której celem jest znalezienie choćby figurki, postaci Mikołaja np. ze świateł (w okolicach Warszawy jest Odnaleziony Dom Świętego Mikołaja i tam na pewno w grudniu go spotkacie!).
  • Piszemy list do św. Mikołaja: możemy go stworzyć klasycznie i nadać na oficjalny adres w Finlandii. Święty Mikołaj ma swój oficjalny adres korespondencyjny na kole podbiegunowym, pod który dotarło już ponad 20 mln listów.
  • Śledzimy lot św. Mikołaja: na stronie Flightradar24.com można w dniu Wigilii obserwować nie tylko ruch lotniczy na świecie w czasie rzeczywistym, ale także lokalizację sań Świętego Mikołaja. Rok temu trzeba było kliknąć w ten link lub wpisać kod SANTA1, HOHOHO lub R3DNO53.
  • Pokoloruj świąteczną kolorowankę: coś z myślą o najmłodszych, można kupić gotową lub wydrukować dostępną w internecie.
  • Robimy własnoręcznie prezent dla bliskiej osoby: mogą to być przykładowo kartka śwwiąteczna, pierniki, powidła, zakwas z buraka, bombka, wieniec lub anioł z masy solnej.
  • Oglądamy świąteczny film: sprawdź listę 20 najlepszych świątecznych filmów przygotowaną przeze mnie 🥰
  • Robimy świąteczną potrawę: można dołączyć wydrukowany przepis 🙂
  • Pieczemy pierniczki: można dołączyć przyprawę do piernika i foremkę.
  • Robimy chatkę z piernika: w internecie lub w sklepie Flying Tiger dostępne są foremki do wycinania domku z ciasta na pierniki, przydadzą się też pisaki do dekoracji i klej spożywczy.

2. Kosmetyki

3. Gadżety i akcesoria

Mała bombka, mały dziadek do orzechów, termofor/ mały ogrzewacz dłoni, sojowa świeczka o świątecznym zapachu, zaparzacz do herbaty, stemple i foremki do ciastek, magnesy na lodówkę (np. ze zdjęciem), pendrive (np. z nagraną świąteczną playlistą), gadżety dla fana survivalu (np. tabletki uzdatniające wodę, koc termiczny, paracord, krzesiwo, kompas, lupa, zapalniczka), plastry (np. w serca z Tigera), zestaw małych śrubokrętów, minutnik w ciekawym kształcie, brelok z airtagiem, słuchawki bezprzewodowe lub case na nie, świąteczne skarpetki lub bielizna, case na telefon, case RFID na karty płatnicze, mała drukarka do zdjęć lub etykiet.

4. Gry

Mini puzzle, kostki do gry, pop it gra elektroniczna, magnetyczna podróżna wersja gry planszowej np. Chińczyk, Monopoly, Domino,
gry zręcznościowe: mała kostka Rubika, kółko i krzyżyk na breloku, 
gry karciane: klasyczna talia, czarny Piotruś, Uno, Wirus, flirt towarzyski, karty dla par,
łamigłówki zręcznościowe: labirynt, magic snake i inne.

5. Biżuteria i ozdoby

6. Zabawki

Ozdoba świąteczna DIY do przygotowania (np. z Pepco), guma do skakania, skakanka, miniaturowa gra planszowa, jojo, naklejki, mini kredki, mini flamastry, mini notesik, pachnące gumki do ścierania, długopis sześciokolorowy, magiczny długopis UV, wydrukowana świąteczna kolorowanka, kauczukowe piłki (np. Konges Slojd), świąteczne naklejki na szybę, sztuczny śnieg + szablony, małe instrumenty (np. harmonijka, marakasy, gwizdek na ptaki), fluorescencyjne gwiazdy na sufit (np. Rex London), skarpeta świąteczna do pokolorowania, kostki do gry, stempelki, pop it, świecące kostki do kąpieli (Glo Pals), mała lupa, gumowa kaczka, świąteczne balony, małe farbki do malowania twarzy, akcesoria/ ubranka dla lalek (np. bobasa/Barbie), miniaturowy zestaw lub ludziki Lego Duplo lub Lego np. Star Wars, małe laleczki/figurki (Klorofil, Bluey itd.) lub drobne maskotki (np. myszka Maileg), figurki zwierząt Schleich, jajko Tamagotchi, mały domek Polly Pocket, mebelki do domku dla lalek, małe samochodziki, proca Rex London, bańki mydlane, pacynki na palce, jajo dinozaura (zabawa w wykopaliska), mała puszka/pojemnik na zęby dla wróżki zębuszki (np. Maileg), małe tubki ciastoliny (mini tubka 28 g), kalejdoskop, mała lornetka, kompas, latarka projektor Moulin Roty lub same dyski.

7. Słodkości i różne pyszności

Herbata zimowa różne smaki, miniaturowy miodek, mini powidła lub dżem, 
mini Nutella (25 g), lizaki w wersji świątecznej (w Tigerze są w kształcie cukrowej laski czy bałwana) lub z apteki w wersji witaminowej dla dzieci, czekoladowy Mikołaj, ciasteczko szczęścia z wróżbą, zestaw przypraw do pierników lub do grzańca, małe pianki + kakao do przygotowania, guma balonowa (np. długa Hubba Bubba, Turbo, Donald - tak, nadal są dostępne!), fasolki wszystkich smaków z Harrego Pottera, krówki, pierniczki, musy, żelki, draże, Bob Snail, praliny Lindt, Rafaello czy Ferrero Rocher.

8. Vouchery i kupony (także darmowe!)

W zależności od naszego budżetu, możemy kalendarz adwentowy wypełnić także voucherami do sklepu, kartą podarunkową (np. na Pyszne.pl), na usługę (np. barbera/ fryzjera) lub rozrywkę (Netflix, PlayStore). W kalendarzu adwentowym mogą się także znależć wejściówki na atrakcje (np. do Muzeum Czekolady Wedla, Fabryki Elfów, Odnalezionego Domu Świętego Mikołaja, Smart Kids Planet, teatru dla dzieci). A możemy również sami przygotować taki voucher lub kupon np. na randkę, masaż, wieczór gier planszowych, kolację przy świecach we dwoje (np. na świątecznej papeterii). W kalendarzu adwentowym może znaleźć się też bilet wstępu np. do kina, na łyżwy lub bilet na loty. Z darmowych pomysłów możemy wypełnić kalendarz przepisami kulinarnymi (nie tylko świątecznymi), komplementami, piosenką dnia, albo włożyć tam sentencję, dowcip czy mem na każdy dzień.

Kalendarz adwentowy – Gdzie kupić zawartość?

Prawie wszystko dostępne jest online, ale jeśli macie czas i chęć na zakupy stacjonarnie to już Wam mówię, gdzie najlepiej szukać 🙂 W sklepie Flying Tiger znajdziecie zarówno zabawki, gry, gadżety, ozdoby, jak i wiele nietypowych akcesoriów o miniaturowych rozmiarach. Kocham ten sklep! 🙂 W sieci sklepów TK Maxx, co roku w okresie świątecznym jest dużo świątecznych dekoracji, gadżetów, świeczek. Są też świąteczne gadżety dla czworonogów! Warto także zajrzeć na dział spożywczy, gdzie znajdziecie dużo słodkości w świątecznym wydaniu. W sklepach Empik, H&M Home, Homla i Home&You znajdziecie świąteczne dekoracje do domu oraz ozdoby na choinkę. Drobne kosmetyki znajdziecie w każdej drogerii (Sephora, Hebe, Rossmann, Super-Pharm). Sklepy Claire’s i Bijou Brigitte skupiają się głównie na kolorowych akcesoriach (do włosów także), biżuterii w niskich cenach, ale nie tylko. Najwięcej drobnych upominków dla dzieci znajdziecie w sklepach SMYK oraz na stronie Dobre Liski, Daisy Kid Store, Amko, Kokosek, gdzie warto sprawdzić zwłaszcza produkty marki Djeco, Rex London, czy Souza. Z niższej półki cenowej są także rozmaite gadżety w Action i Pepco, które pomogą wyczarować świąteczny klimat.

0 komentarzy

Zobacz także

Zostaw komentarz